University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Oct 29 2017Mon, Oct 30 2017Tue, Oct 31 2017Wed, Nov 1 2017Thu, Nov 2 2017Fri, Nov 3 2017Sat, Nov 4 2017
  1. All Day
    1. Last day to drop a course
  1. 8am
    1. UConn Prospective Students Open House
  1. 8:30am
    1. Making Strides of Greater Hartford
  1. 9am
    1. CLAS Open House
    2. SCUBA Open Water Dives
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. UConn Women's Vollyeball vs. Houston
  1. 1pm
    1. UConn Women's Field Hockey vs. BC
    2. UConn Women's Polo Game
    3. Women's Polo vs. Cornell
  1. 3pm
    1. Songfest: Women’s Words
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. All Day
    1. Last Day to Drop a Course
    2. Convert Pass/Fail to Grade
  1. 9am
    1. Pattern in Motion art exhibit opens
    2. Spirituality, Forgiving and Trauma Dimensions in Social Work
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kathryn Dooley
  1. 11am
    1. Halloween Event
  1. 12pm
    1. InCHIP Grant Writing Boot Camp
    2. MBB JC - Dr. Ann Cowan
  1. 12:20pm
    1. Neurobiology of Language Talk Shop
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 1pm
    1. BUSN Career Monday- WillisTowersWatson & Northwestern Mutual
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Lingyu Ren.
    3. Exploring Education as a Major
    4. Law School - ISSS Advising
    5. MAPLAB - Webinar
    6. UTC-IASE Seminar Series - Jun Ueda
  1. 2pm
    1. Boo-BOG
    2. Cancelled: PAN Seminar
    3. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
  1. 3pm
    1. Introduction to Data Visualization Using Tableau Public
    2. Introduction to Data Visualization Using Tableau Public
  1. 4pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. Microbiology Seminar
  1. 5pm
    1. Corporate Compliance as a Competitive Advantage
    2. Transforum discussion group
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 6pm
    1. Coaching Actuaries Tutorial/Officer Town Hall
    2. Transgender Voice and Communication Group
  1. 7pm
    1. Spectra discussion group
  1. 8pm
    1. CANCELLED: Among Men discussion group
  1. All Day
    1. NY FED Challenge Preliminary Round
    2. Together: Confronting Racism
  1. 8:30am
    1. Morning Welcome Y Lot
  1. 9am
    1. UConn ECE Economics Workshop
  1. 9:30am
    1. Developing and Facilitating Engaging Online Discussions
  1. 10am
    1. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
  1. 11am
    1. MENG Information Session at General Dynamics Electric Boat
  1. 12pm
    1. MBB WIP: Mitali Adlakha
    2. Paint a Pumpkin
    3. Your Money, Your Goals Financial Empowerment Training
  1. 12:30pm
    1. Geoscience Seminar Series - Andy Wickert
    2. Human Resource & Management Club Meeting
    3. Ling Lunch : Luke Adamson (UPenn)
  1. 1:15pm
    1. CLIR - The History and Mission of the CT Superior Court
  1. 1:30pm
    1. Grade Center Basics (via WebEx)
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
    2. Data Analytics Club Meeting
    3. Knighthood Chess Club Meeting
    4. Strategies for Addressing Discrimination and Promoting Human
  1. 3pm
    1. Entrepreneur Workshop with Katherine Warman Kern
    2. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    3. SCSC Meeting
  1. 3:30pm
    1. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 4pm
    1. MCB Seminar Series: Dr. Nawroth, Emulate Inc.
    2. Neuroscience Seminar Series - Chamberlain
  1. 4:30pm
    1. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Financial Management Club Meeting
  1. 5:30pm
    1. Let's Talk Mass Incarceration
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Education Abroad 101
  1. 7pm
    1. UConn Men's Soccer vs. Yale
  1. 8pm
    1. DARTS discussion group
  1. All Day
    1. Consider a WGSS minor!
    2. ΑΔΦ Founders' Day
    3. Naturopathic Medical College Virtual Fair
    4. Summer Fellowship Application Opens
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery Teaching Conference
  1. 8am
    1. UConn Dermatology Grand Rounds
  1. 9am
    1. BIRC BOLD Brownbag Talk
    2. Commuter Coffee Wednesdays
  1. 9:30am
    1. OPT Workshop (Post-Completion)
  1. 10am
    1. GO:MCB Coffee Hour
    2. Senate Curricula & Courses
  1. 11am
    1. Debate Club Meeting
    2. Rheumatology Case of the Month
  1. 12pm
    1. Career Wednesdays
    2. Cell Biology/CVB/Cardiology Wednesday Research Presentation
    3. Indeed Lunch & Learn: Following Up after the Career Fair
    4. Lecture: Defining Polyamory
    5. Marine Sciences Brown Bag: Vena Haynes
    6. Neuroscience Journal Club - Gao
    7. OccMed Colloquium Series
    8. Veterans Appreciation Day November 1st 2017
    9. World Club Weekly Meeting
  1. 12:15pm
    1. Philosophy Brown Bag Series: Tedder
  1. 12:20pm
    1. Honors Thesis Workshop
  1. 12:30pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
  1. 1:15pm
    1. CLIR - The Origins of Christian Fundamentalism
  1. 2pm
    1. Census Business Builder—Small Business and Regional Analyst
    2. Doctoral Dissertation Prospectus Defense of Anuraj Dhillon
    3. Improvisational Acting!
    4. ISSS Coffee Hour
    5. Pre-Completion Practice Training (CPT+Pre-OPT)
    6. School of Business Prospective Student Infosession
    7. Shipping and Transportation of Biological Agents
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
  1. 4pm
    1. Careers for English Majors: Strategies, Options, Ideas
    2. Caroline Levine on the Humanities (EGSA Outside Speaker)
    3. Health Professions Graduate Panel Discussion
    4. Health Professions Panel Discussion
    5. PNB Seminar Series : Dr. Steven M. Report
    6. Tracy Llanera Presents "Egotism in Public Discourse"
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Angel Marti, Rice University
    2. Sir Hilary Beckles
  1. 5pm
    1. Free STD Testing
    2. Free STI Testing
    3. the Hartford Networking Event
  1. 5:15pm
    1. Scholars in Cancer Lecture Series- Scott Bultman, Ph.D.
  1. 5:30pm
    1. CAHNR Career Night
    2. CAHNR Career Night
    3. CAHNR Career Night
    4. MSW Application Session
    5. NACP Book Club
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. 13th Documentary Screening
    2. 13th Documentary Screening
    3. Aetna Writer-in-Residence Tara Betts
    4. Epilepsy Support Group
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
    3. Litchfield County 4-H Fair Association
    4. Stamford Mayoral Debate
  1. 7:30pm
    1. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
    2. MPA, MPP, & Fast-Track Information Session
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 9am
    1. Career Exploration at UConn Health
    2. Data Visualization Series:Tableau Introduction Register Now!
    3. UConn ECE Music Workshop
    4. Your Money, Your Goals Financial Empowerment Training
  1. 10am
    1. Off-Campus Housing Fair
  1. 10:30am
    1. Keeping Busy While the Robots do the Milking
    2. School of Business Prospective Student Infosession
  1. 11am
    1. MENG Information Session at General Dynamics Electric Boat
    2. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
  1. 11:30am
    1. Connecticut Venturing Forward 2017
  1. 12pm
    1. CCAM Seminar Series - Emonet
    2. From Moses to Joseph: Jews in the Political Process
    3. MBB Seminar: Dr. Nichole A. Broderick
  1. 12:30pm
    1. Career Success Workshop Series
    2. Cell Biology Journal Club
    3. Continuing and Distance Engineering Education webinar
    4. Continuing and Distance Engineering Education Webinar
    5. InCHIP Lecture Series: William George
    6. Internships
  1. 12:45pm
    1. Crystalline Silica Awareness in Construction
  1. 1pm
    1. Intro to Data Visualization Using Tableau Public w/SteveBatt
    2. Keeping Busy While the Robots are Milking
    3. USBC Club Meeting
  1. 1:30pm
    1. USASA Meeting
    2. USASA Meetings
  1. 2:30pm
    1. CEPA Speaker Series
  1. 3pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. 2017 Dodd Prize in International Justice & Human Rights
    2. 2017 Dodd Prize in International Justice and Human Rights
    3. Debate Club Meeting
    4. Molecular Oncology Research Meeting - Abhijit Rather
  1. 4pm
    1. Fusco Dist. Lecture Series: Nile Green
    2. Get Mobilized!
    3. Get Mobilized!
    4. Marketing Club Meeting
    5. Shuhai Xiao (Virginia Tech)
    6. True Colors Conference Informational Session
    7. UConn-Stamford Fall Career Fair 2017
  1. 4:45pm
    1. Facilitator Information Session
    2. Graduate Seminar: Hailin Fu, Lin Group
  1. 5pm
    1. Alumni Speaker: Dr. Elizabeth Fuller
    2. Careers in Psychology: Higher Education & Student Affairs
  1. 5:30pm
    1. Annual Mittelman Lecture in the Arts: Ursula von Rydingsvard
  1. 6pm
    1. Between Women
  1. 6:30pm
    1. Presentation - Morton F. Plant
  1. 7pm
    1. Thor: Ragnarok Movie Premiere
  1. 7:30pm
    1. Motets and More: UConn Chamber Singers & Collegium Musicum
    2. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 8pm
    1. Jazz Lab Band: Swingin' the Blues
  1. 9pm
    1. Despicable Me 3
  1. All Day
    1. Field Trip to Goldman Sachs and Jeffries Securities in NYC
  1. 8:30am
    1. Electrical Safety Training for Qualified Persons
    2. Violence Prevention in Schools Symposium
  1. 9am
    1. Aurora WordPress Admin Training
    2. Exploring Engineering Workshop
  1. 10am
    1. Fusco Workshop: Nile Green
    2. OPT Workshop (Post-Completion)
  1. 11am
    1. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. CAM Journal Club - Rodionov
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Justin G. Mahalak
    3. DPP Prof.Dev.Seminar:Managing Your 21st Century Job Search
    4. Late Night
    5. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    6. Psychology Association Meeting
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 12:30pm
    1. Husky Safe Zone Training
  1. 1pm
    1. J-1 Scholar Orientation
    2. Panel Discussion- Successful Women Making A Difference
    3. Unity Virtual Reality Programming Workshop
  1. 1:25pm
    1. Katherine Crawford, Thesis Presentation
    2. Pam Frank and Howard Nelson String Master Class
  1. 1:30pm
    1. Teaching That Course Again? Course Reflection and the Proces
  1. 2pm
    1. "Pediatric Tissue Engineering"
    2. Logic Colloquium: Ed Mares
  1. 3pm
    1. AsACC Staff Meeting
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. Neuroscience Happy Hour
    2. The Cognitive Science of Fake News, David Rand - Yale
  1. 6pm
    1. Men's Basketball Open Practice
    2. MSFRM Alumni & Student Networking
    3. Platonic Speed Dating!
  1. 6:30pm
    1. Basketball Tournament-SCSC
  1. 7pm
    1. UConn Women's Ice Hockey vs. Rensselaer
    2. Women's Polo vs. Yale
  1. 7:30pm
    1. UConn Women's Polo Game
  1. 8pm
    1. Kevin Duffy, saxophone
    2. Minions
    3. SUBOG Fall Concert
    4. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 11pm
    1. Minions
  1. All Day
    1. Pharmacy Alumni Awards and Reunion
  1. 9am
    1. Day Hike
    2. Land Use Academy Advanced Training
    3. Teacher's PD: The Craft Behind the Story
    4. Women's Rugby Conference Playoffs
  1. 10am
    1. 25th Anniversary, CT Children's Book Fair
    2. Growing Giant Pumpkins
    3. Historic Cedar Hill Cemetery Walk
  1. 11am
    1. "Sleeping Beauty" by Tanglewood Marionettes
  1. 11:30am
    1. Coffee with a Cop - Breaking Down Barriers
  1. 12pm
    1. KUBE Gathering
    2. Young Adult Epilepsy Support Group
  1. 2pm
    1. "Sleeping Beauty" by Tanglewood Marionettes
    2. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 3pm
    1. UConn Women's Ice Hockey vs. Rensselaer
  1. 3:30pm
    1. UConn Football vs. USF
  1. 8pm
    1. Alexis Warnick and Marissa Brevetti, piano
    2. Despicable Me 3
    3. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 8:30pm
    1. Men's Ice Hockey vs.BU
  1. 11pm
    1. Despicable Me 3
Sun, Nov 5 2017Mon, Nov 6 2017Tue, Nov 7 2017Wed, Nov 8 2017Thu, Nov 9 2017Fri, Nov 10 2017Sat, Nov 11 2017
  1. All Day
    1. Bach Keyboard Festival & Competition
  1. 9am
    1. Day Hike
  1. 10am
    1. 25th Anniversary, CT Children's Book Fair
    2. Festival Worship
    3. Women's Rugby Conference Playoffs
  1. 12pm
    1. Fall Clean Up
  1. 1pm
    1. August First: A West Indian Jubilee in America 
  1. 2pm
    1. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 3pm
    1. Hartford County 4-H Teen and Volunteer Banquet
  1. 6pm
    1. SSW GSO Executive Commitee Meeting
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. All Day
    1. UConn Co-op Legacy Fellowship: Application Deadline
  1. 8am
    1. EXHIBIT - War and Disability
    2. School Counselors Day
  1. 12pm
    1. HiGSA Brown Bag
    2. MBB JC - Socheata Lim
  1. 12:15pm
    1. Rebel Power: Why National Movements Compete, Fight, and Win
  1. 12:20pm
    1. Neurobiology of Language Talk Shop
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 1pm
    1. Breath by Breath Meditation at Copper Beech
    2. BUSN Career Monday: Horizon Media, Aldi, Enterprise
    3. PESTICIDE APPLICATOR RECERTIFICATION General Core Training
  1. 1:30pm
    1. Options for Feedback and Assessment
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jonathan Hudson
    2. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
    3. Senate Faculty Standards Committee
  1. 2:30pm
    1. Dining Services Train-the-Trainer for Managers/Supervisors
  1. 4pm
    1. "Recasting the Confederacy: Monuments and Civil War Memory"
    2. #NotAll...T-Shirts
    3. Aces & Aros discussion group meeting
    4. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
    5. ERC Series Presentation by Olivia Marcus
    6. Humans and Data and Analytics
    7. Live Streaming of Draper Series Panel Discussion
    8. Microbiology Seminar
    9. University Senate Meeting
  1. 5pm
    1. GO:MCB Introducing Undergrads to Research
    2. Hartford Graduate Info Session
    3. The Rainbow Brawl: Super Smash Bros Night
    4. Transforum discussion group
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 6pm
    1. CLAS Career Night
    2. Global Atlantic Speaker Series
    3. Hunger Banquet
    4. Transgender Voice and Communication Group
  1. 7pm
    1. Exec. Director Scott Selig Parlor Meeting
    2. Keynote Speaker Jonathan Perry
    3. Spectra discussion group
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
  1. All Day
    1. ΑΕΠ Founders' Day
    2. Midwest Law School Virtual Fair
  1. 7am
    1. NIH SBIR/STTR Conference
  1. 8am
    1. School Counselors Day
  1. 9am
    1. Asbestos Awareness
    2. Free Flu Shots
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jessica McBride
    2. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
  1. 11:30am
    1. MCB Related Proposal: Kevin Boyd
  1. 12pm
    1. FREE WEBINAR: Add Evidence to Your mHealth App
    2. M&M Conference
  1. 12:30pm
    1. Global Cafe Dialogue In Democracy series
    2. HRI Lunchtime Seminar, Stephen Park, Assistant Professor
    3. LingLunch by Hiromune Oda
  1. 1pm
    1. Travel Signature Drop Off
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Programming Love
  1. 1:30pm
    1. Just Community Solidarity Time
  1. 2pm
    1. Bladder Cancer Support Group
    2. Bloodborne Pathogens (Initial)
    3. Condensed Matter Physics Seminar
    4. Data Analytics Club Meeting
    5. Initial IACUC Training
    6. Knighthood Chess Club Meeting
    7. Student Meeting with President Susan Herbst
  1. 2:15pm
    1. Yoko Tawada's Narrative Techniques of Ecstasy
  1. 2:30pm
    1. Aeriform Effusion: The Scientific Origins of a Poetic Form
    2. Digital Scholarship: Partnering for the Future
  1. 3pm
    1. Alteryx Workshop
    2. Mathematics in Medicine Journal Club
    3. More Tips and Tricks in Tableau Public Workshop
    4. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    5. SCSC Meeting
  1. 4pm
    1. MCB Seminar Series: Dr. Cooper, University of Pittsburgh
    2. Neuroscience Seminar Series - Carson
    3. SURF Information Session
  1. 4:30pm
    1. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Career Talk with Ben Carpenter
    2. Careers in Psychology: Crime & Justice
    3. Financial Management Club Meeting
    4. Stress & Perfectionism Strategies
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Education Abroad 101
    3. Film Series: Awake NoDAPL
    4. Jess Ekstrom - Headbands of Hope Leadership Seminar
    5. Jess Ekstrom Leadership Presentation
    6. Leading Digital Transformation
  1. 7:30pm
    1. Information Management Association Club Meeting
  1. All Day
    1. Consultant visit
    2. How Has Racism Affected Your Life?
    3. Pharmacy: Where We're From
    4. The Diversity Bookshelf: The Story of Race in Books
  1. 7:15am
    1. Geriatric Surgery: Assessing and Addressing the Need
  1. 8am
    1. Dining Services Train-the-Trainer for Managers/Supervisors
    2. SAVE THE DATE: ISG 5 year Celebration
  1. 9am
    1. BIRC BOLD Brownbag Talk
    2. Commuter Coffee Wednesdays
    3. Initiative on Campus Dialogues “Office Hours”
    4. Line of Inequity
    5. Your Money, Your Goals Financial Empowerment Training
  1. 10am
    1. Acqui Lab meeting
    2. Biological Safety in Animal Research
    3. Breaking through the 4th Wall: Examining Racial Stereotypes
    4. Dissertation Defense: Brandyn-Dior McKinley, MSW
    5. Doctoral Dissertation Oral Defense of Brandyn-Dior McKinley
    6. Who Are the Trolls Really Trolling?
    7. Why We Teach: Workshop on Using African American Literature
  1. 10:30am
    1. Antifascism and Everyday Life
    2. Creation of an Inclusive Environment conductive to Excellenc
    3. Embracing Identities
    4. Senate Diversity Committee-OPEN MEETING
  1. 11am
    1. Acing the Interview
    2. Bank Employment Day
    3. Debate Club Meeting
    4. Reflections on Implicit Bias
  1. 11:30am
    1. HACHA
  1. 12pm
    1. Healing From Racism
    2. Leaf a Mark
    3. Lect: Same-Sex Acts & Origins of a Nat'l Security State
    4. Lunch and Learn
    5. Marine Sciences Brown Bag: Lingjie Zhou
    6. Neuroscience Journal Club - Bloom
    7. Practice Interview Prep - Hartford Business Society - UCDO O
    8. Town Hall Meeting for Faculty and Staff
    9. World Club Weekly Meeting
    10. You Should…Confront Racism in the Digital Realm: A Teach-In
  1. 12:15pm
    1. Philosophy Brown Bag Series: Silvermint
  1. 12:30pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 12:45pm
    1. Crystalline Silica Awareness in Construction
    2. UConn Hartford - Combating Islamophobia: A Form of Racism
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
    2. White Mythmaking and the Middle Ages
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Music of the Early Baroque
  1. 1:25pm
    1. The Role of Sexual Stereotypes in Undermining Respectability
  1. 1:30pm
    1. Dissolving Ignorance: Art Overcoming Adversity
  1. 2pm
    1. Improvisational Acting!
    2. ISSS Coffee Hour
    3. Puerto Rican Citizenship Archives Project Launch Event & Pre
    4. Rohner Center Faculty Affiliate Lecture Series
    5. Strategies for Addressing Discrimination and Promoting Human
    6. Taking a Knee, Raising a Fist: Race, Sport and Politics in H
    7. Together: Confronting our Past and Fixing Our Future
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
    2. HDFS Faculty Meeting
  1. 4pm
    1. Careers in Psychology: Social Work
    2. Denial: Film Screening and Discussion
    3. Human Rights Film Series
    4. Jorell Melendez Badillo Presents "Our Turn to Speak"
    5. Teaching and Race in the Classroom
    6. Transforming Racism Art Exhibition
    7. Venus (1996): Staged Reading and Talk Back
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Daniel Garcia Rivera
  1. 5pm
    1. BaFá BaFá Multicultural Simulation Event
    2. Confronting Citizenship's Exclusions: Boricua and unDACAment
    3. Pre-Talk Reception with Shireen Ahmed
    4. Reading the World Around Us: Racism in Media
    5. Stamford - Graduate Business Infosession
    6. Stamford-Graduate Infosession
  1. 5:30pm
    1. NACP Book Club
    2. Racism at UConn and Beyond: Encounters, Reflections, and Res
    3. UCCFR Pizza Night!
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. CANCELED: WHUS Live
    3. Drug Pricing Alumni Panel
    4. Drug Pricing: How Will it Evolve? Alumni Panel & Networking
    5. Education Abroad 101
    6. Fairboard Advisors' meeting
    7. Free Flu Shots
    8. Hanover Speaker Series
    9. Start Smart Salary Negotiation for Women
  1. 6:30pm
    1. Beyond the Field Speaker Series
    2. Whose Streets Screening
  1. 6:45pm
    1. Tolland County 4-H Fair Association Meeting
  1. 7pm
    1. An Inconvient Sequel: Truth to Power
    2. Bipolar, Depression Support Group
    3. Candlelight Meditation at Copper Beech
    4. Confronting Racism Together: A Model Dialogue
  1. 7:30pm
    1. White Like Me Film Screening and Discussion
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
  1. 9pm
    1. Council Meeting #2
  1. All Day
    1. Consultant visit
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 8:30am
    1. World Usability Day New England Conference
  1. 9am
    1. Engineering club meeting
    2. Enhancing Equity in School Discipline
    3. Job Seeking Image and Etiquette
  1. 9:30am
    1. Lab Safety and Chemical Waste Management (Initial)
  1. 10am
    1. Big East Virtual Fair
    2. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
  1. 11am
    1. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
    2. Pizza with a UConn Police Officer Event
    3. Pizza with a UConn Police Officer Event
    4. SEWing Circle - Ufuk Topkara
  1. 12pm
    1. Med Ed GR: Diversity – From Recruitment to Research
    2. The Parting of the Ways: Judaism and Christianity
  1. 12:30pm
    1. Career Success Workshop Series
    2. Cell Biology Journal Club
    3. Getting Started 100 Days
  1. 1pm
    1. J.B. Hunt Networking & Career Event
    2. PESTICIDE APPLICATOR RECERTIFICATION General Core Training
    3. Travel Signature Drop-Off
    4. USBC Club Meeting
    5. Veterans by the Numbers - Webinar
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Statelessness and Contemporary Enslavement
  1. 1:30pm
    1. Social Work Career Planning Program
    2. USASA Meeting
    3. USASA Meetings
  1. 2pm
    1. Leading Effective Discussions
  1. 3pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
  1. 4pm
    1. Jeffrey Cramer (Walden Woods Project)
    2. Marketing Club Meeting
    3. Teale Lecture Series
    4. Teale Lecture Series
    5. Thoreau as Activist: Writing to Save the World
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Akram Hazeen, Wright/Howell Group
  1. 5pm
    1. CWP Leadership Council Meeting
    2. Expand Your Career Options: Nonprofit Management
    3. Expand Your Career Options: Nonprofit Management
    4. Expand Your Career Options: Nonprofit Management (Graduate S
    5. School of Nursing Info Session
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. UConn Science Salon
  1. 6:30pm
    1. International Night
  1. 7pm
    1. Alima Fall Showcase
    2. NACP Craft Group
    3. Spectra Presents: Project Pride Slumber Party
  1. 7:30pm
    1. Moscow State Symphony
    2. The Diary of Anne Frank
    3. USASA MOVIE NIGHT
  1. 8pm
    1. Afro-Latin Jazz Orchestra: Latin Flight
  1. 9pm
    1. Dunkirk
  1. All Day
    1. Consultant visit
  1. 7:30am
    1. Citywide Cardiology Conference
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine
  1. 9am
    1. Aurora WordPress Training (Workshop)
    2. Exploring Engineering Workshop
    3. Prize Pick Up
    4. Senate Enrollment Committee
  1. 10am
    1. Personal Protective Equipment
  1. 11am
    1. Information Session and Tour
    2. Marine Sciences Seminar: Annette Frese Govindarajan
    3. Polymer Program Seminars
    4. Psychiatry Grand Rounds
  1. 11:15am
    1. HRSA Grant Information Session
  1. 11:30am
    1. Lab Safety and Chemical Waste Management Training (Initial)
  1. 12pm
    1. CAM Presentation - CANCELLED
    2. Late Night
    3. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    4. Virtual Open House
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 1pm
    1. Introduction to Block Chain Workshop
    2. OPT Workshop (Post-Completion)
    3. Travel Signature Drop Off
  1. 1:30pm
    1. David Vine Book Signing
  1. 2pm
    1. Information Session and Tour
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. Medieval Live!
  1. 4:30pm
    1. Navigating the Maze of Technical Interviews
  1. 5pm
    1. Alumni Database Due
    2. Asian Nite 2018 Auditions
  1. 5:30pm
    1. Friday Night Social: Painting Party
  1. 6pm
    1. Joseph Sosa, flute
    2. Moonlight with RHA
    3. Skyzone
  1. 7pm
    1. 50th Masquerade
  1. 8pm
    1. Jr./Sr. Honors Voice Recital
    2. Saving Private Ryan
  1. 11pm
    1. Saving Private Ryan
  1. All Day
    1. Backpacking Appalachian Trail CT
    2. Consultant visit
    3. ΓΦΒ Founders' Day
  1. 7:30am
    1. New York Bus Trip
  1. 8:30am
    1. 2017 IMPAACT Leadership Conference
  1. 9:30am
    1. Greenhouse Research & Extension Program for New Farmers
    2. IMPAACT Leadership Conference
  1. 10am
    1. Connecticut Writing Project Book Talk
    2. Exploring Connecticut’s Towns - South Windsor
  1. 11am
    1. Information Session and Tour
  1. 12pm
    1. UConn Football vs. UCF
  1. 2pm
    1. Documentary MELE MURALS & Director Tadashi Nakamura
    2. Medieval Times
    3. Movie: Men of Honor
  1. 3pm
    1. Teryn Kuzma, soprano, and Troy Frey, tenor
  1. 5pm
    1. Movie: Born on the 4th of July
  1. 6pm
    1. Molly Sullivan and Emily Lattanzi, sopranos
    2. Voices of Freedom: Voices of Freedom Live
  1. 8pm
    1. Dunkirk
    2. Luke Powers, tenor, and Jon Dyson, baritone
    3. Mark O'Connor
  1. 11pm
    1. Dunkirk
Sun, Nov 12 2017Mon, Nov 13 2017Tue, Nov 14 2017Wed, Nov 15 2017Thu, Nov 16 2017Fri, Nov 17 2017Sat, Nov 18 2017
  1. All Day
    1. ΣΓΡ Founders' Day
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. Swim Meet
  1. 2pm
    1. Women's Lacrosse vs. BC
  1. 5pm
    1. Katie Crawford Thesis Performance
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. 7:30pm
    1. Women's Ice Hockey Game vs New Hampshire
  1. All Day
    1. Enrollment for Spring Payment Plan begins
  1. 10am
    1. - Kaltura and Collaborate
  1. 12pm
    1. Alumni Reception at AAPS
    2. Chocolate and Tea Tasting
    3. CTData Days
    4. MBB JC - Gabrielle Valles
  1. 12:20pm
    1. Neurobiology of Language Talk Shop
    2. STEM Seminar: Kristina Wagstrom, Chem & Bio Eng.
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 1pm
    1. BUSN Career Monday - Lockheed Martin and Geico
    2. Doctoral Dissertation Prospectus Defense of Christina DeVoss
    3. Law School - ISSS Advising
    4. Search Committee Training
    5. Travel Signature Week
    6. Travel Signature- Last Day for Law School
  1. 1:30pm
    1. Improv for Fun
  1. 2pm
    1. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
    2. OPT Workshop (Post-Completion)
    3. OPT Workshop (Post-Completion)
  1. 2:30pm
    1. Student Government Association Budget meeting
  1. 4pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. Microbiology Seminar
    3. SURF Information Session
    4. UConn IDEA Grant Information Session
  1. 5pm
    1. Transforum discussion group
    2. Transgender Day of Remembrance Vigil
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 5:30pm
    1. Alumni Event at UConn Health
    2. MSW Open House
  1. 6pm
    1. BCLC Networking Forum
    2. In Full Color - Celebrating Women of Color
    3. Mercer Speaker Series
    4. Transgender Voice and Communication Group
  1. 6:30pm
    1. BCLC UG Networking Skills Forum
  1. 7pm
    1. Spectra discussion group
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
    2. Ryan Hamilton Comedy Show
  1. All Day
    1. Teacher Virtual Career Fair
  1. 8:30am
    1. UConn ECE American Studies and Human Rights Workshop
  1. 9am
    1. Biosafety General
    2. ISSS Advising @ Avery Point Campus
  1. 9:30am
    1. Film Screening: The Radical Jew
    2. Pedagogy and Effective Use of Technology
  1. 10am
    1. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
    2. Travel Signature Walk-ins Stamford
  1. 11am
    1. Finding Funding with Pivot & Foundation Directory Online
    2. MENG Information Session at Pratt & Whitney
  1. 12pm
    1. Clinical Research Center Seminar Series
    2. MBB WIP: David Manz
  1. 12:30pm
    1. Geoscience Seminar Series - Timothy Matney
    2. HRI Lunchtime Seminar, Dr. Melvis M. Ndiloseh
    3. Human Resources & Management Club Meeting
    4. LingLunch by Christiane Muller
    5. Lunch & Learn with Faculty: Nicholas Leadbeater
    6. Neag IB/M Application Workshop
    7. The Politics of Waiting for Citizenship
  1. 1pm
    1. Respiratory Protection and Fit Testing (Medical required)
    2. Travel Signature Drop Off- Last day at GBLC!
    3. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Who Is the Buddha? What did he teach?
  1. 2pm
    1. Academic Admin Forum
    2. Condensed Matter Physics Seminar
    3. Data Analytics Club Meeting
    4. HRSA Grant Information Session
    5. Knighthood Chess Club Meeting
  1. 3pm
    1. International Chat with ISSS/ CMHS
    2. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    3. SCSC Meeting
  1. 3:30pm
    1. Senate Scholastic Standards Comittee
  1. 4pm
    1. 2017 Provost's Award for Excellence in Public Engagement
    2. An Introduction to Afro-Brazilian Literature
    3. Beyond Hurricane Maria
    4. MCB Seminar Series: Dr. Cheeseman, Whitehead Institute
    5. MPA/MPP/Fast-Track Information Session
    6. NO Neuroscience Seminar Series
    7. Preparing Your UConn IDEA Grant Application
  1. 4:30pm
    1. Guest Speaker: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Financial Management Club Meeting
    2. Free STD Testing
  1. 5:30pm
    1. Words of Truth Showcase!
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Atlanta GA - Explore a career in business academia
    3. Education Abroad 101
    4. Film Series: Two Spirits
    5. Huntington's Disease Caregiver Support Group
    6. SSW GSO Steering Committee Meeting
    7. Yellowstone Pre-Trip meeting
    8. ZERO WEEKS - Film Screening and Discussion
  1. 7:30pm
    1. Information Management Association Club Meeting
  1. 8pm
    1. DARTS discussion group
    2. Paddle Clinic
    3. UConn Trombones
  1. All Day
    1. Bender Virtual Career Fair
    2. College Athlete Virtual Fair
    3. Food Drive 10/30-11/15
    4. GIS Day
  1. 7am
    1. Department of Surgery Teaching Conference
  1. 8am
    1. Ella T. Grasso Conference
    2. Morning Welcome Y Lot
  1. 8:30am
    1. Confined Spaces
    2. Connecticut GIS Day
  1. 9am
    1. BIRC BOLD Brownbag Talk
    2. Commuter Coffee Wednesdays
  1. 11am
    1. Career Management
    2. Cycle Share Bike Return
    3. Debate Club Meeting
    4. Free Flu Shots
    5. IRB Help Session
  1. 12pm
    1. Marine Sciences Brown Bag: Yan Jia
    2. Career Wednesdays
    3. Cell Biology/CVB/Cardiology Wednesday Research Presentation
    4. Lecture: Analysis of LGBTQ Voting Behavior/Electoral Outcome
    5. Lunch and Learn
    6. NO Neuroscience Journal Club
    7. Radiation Safety for Non-Users (Initial)
    8. Radiation Safety for Users (Initial)
    9. World Club Weekly Meeting
  1. 12:15pm
    1. Philosophy Brown Bag Series: Shapiro
  1. 12:30pm
    1. InCHIP GIS Workshop
    2. Knighthood Chess Club Meet
    3. Tertulia: Priscila Carvalho
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
    2. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
    3. Travel Signature Week
    4. Yiddish Tish Discussion Group
  1. 1:15pm
    1. CLIR - What Happened to Utopian Literature?
    2. Faculty Meeting
  1. 1:25pm
    1. Adult Development & Aging in Context
  1. 2pm
    1. Improvisational Acting!
    2. ISSS Coffee Hour
    3. Senate Student Welfare Committee
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
    2. Writing (or revising) your Teaching Philosophy
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
    2. November Faculty Meeting
    3. Psychological Sciences Colloquium: Gary Lupyan
    4. Strategic Planning meeting
  1. 4pm
    1. Careers in Psychology: Industrial/Organizational Psychology
    2. Diversity Awareness Training
    3. UCHI Fellows Talk: Laura Wright
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Malika Jeffries-EL, Boston University
  1. 5pm
    1. Movie: American Sniper
  1. 5:30pm
    1. Chicago IL - Explore a career in business academia
    2. NACP Book Club
    3. Part-time MBA Waterbury Infosession
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. Dinner for One, Dinner for All
    3. Education Abroad 101
    4. HRSA Grant Information Session
    5. Leading in Turbulent Times
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
    3. Fulbright UK Summer Institutes Information Session
    4. UConn Blue Line Brass Band -Groton, CT
    5. Virtual Open House
  1. 7:30pm
    1. Dorrance Dance
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
    2. Movie: Forrest Gump
  1. 11pm
    1. Rheumatology Case of the Month
  1. All Day
    1. Flag Day
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 8:30am
    1. UConn Early College Experience Library Tra
  1. 9am
    1. Free Flu Shots
  1. 10am
    1. Travel Signatures at ISSS Stamford
    2. Walk-In Travel Signature Day - Today!
  1. 10:15am
    1. Lead Paint Awareness
  1. 11am
    1. Living with Heart Disease
    2. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
    3. Reaching Underprepared Students
    4. SEWing Circle - José Medina (Northwestern)
  1. 12pm
    1. AAFSA General Meeting
    2. Discussion with the Director (over lunch and cookies)
    3. ISSS Hartford Closing Early
    4. MBB Seminar: Dr. Christopher Miller
    5. Worried About Predatory Journals?
  1. 12:30pm
    1. Bake Sale for HartATHON
    2. Cell Biology Journal Club
    3. InCHIP Lecture Series: Sara Bleich
  1. 1pm
    1. Travel Signature Week
    2. USBC Club Meeting
  1. 1:30pm
    1. USASA Meeting
    2. USASA Meetings
  1. 2pm
    1. Bloodborne Pathogens (Retraining)
    2. InfoEd Electronic IRB Submission Training
    3. Organizing Course Materials in HuskyCT (via WebEx)
  1. 3pm
    1. Chicago IL _Explore a career in business academia
    2. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
  1. 4pm
    1. Marketing Club Meeting
    2. Noelle Beckman (Utah State)
  1. 4:30pm
    1. PIRG's Hunger and Homelessness Movie
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Kelli Rutledge, Peczuh Group
  1. 5:30pm
    1. ISG Seminar Announcement
    2. Pride from the Past
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. GO:MCB Setting your Goals: myIDP Working Group
  1. 6:30pm
    1. "Preparing For the End of Fee for Service"
    2. Green Forum Lecture Series
  1. 7pm
    1. Breast Cancer Support Group
    2. NACP Craft Group
    3. Pollinator Protection Panel
    4. Thanksgiving Dinner
    5. The Guy Mendilow Ensemble: The Forgotten Kingdom
  1. All Day
    1. ISSS Hartford Closed
    2. Last day to submit application for Spring 2018 consideration
  1. 8:30am
    1. Accelerate UConn Finale
  1. 9am
    1. Exploring Engineering Workshop
    2. Teen and Youth Legal Rights: Advocating for Your Client
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jerry Rice
    2. Senate Growth & Development Committee
  1. 11am
    1. ECOM Reading Group
    2. Marine Sciences Seminar: Yvette Eley
    3. Psychiatry Grand Rounds
  1. 11:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Elizabeth K. Lawner
  1. 12pm
    1. CAM Journal Club - Bloom
    2. Late Night
    3. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    4. Psychology Association Meeting
    5. PySpark Workshop
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 12:30pm
    1. Prize Pick Up
  1. 1pm
    1. Travel Signature Week
  1. 1:25pm
    1. Guy Mendilow Ensemble: Sephardic Music
  1. 2pm
    1. Logic Colloqium: Una Stojnic (Columbia and ANU)
  1. 3pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ross Dardani
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ross Dardani
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. Janice Dowell (Syracuse)
    2. Linguistics Colloquium: Rajesh Bhatt (UMass)
  1. 5pm
    1. AsACC Closing at 5 pm
  1. 7pm
    1. Hartford County 4-H Fair Association Meeting
    2. UConn Women's Vollyeball vs. USF
  1. All Day
    1. Full-Time MBA Football Game Watch at Fenway Park
    2. Grand Canyon Adventure
    3. Thanksgiving recess begins
  1. 8:30am
    1. CFA Society Stamford Mock Exam
  1. 9am
    1. Equestrian Home Show
    2. UConn Avery Point Open House
    3. UConn Equestrian Team Home Show
  1. 10am
    1. Encountering “The 1%”
    2. Teacher as Writer Workshop
  1. 3pm
    1. Pharmacy Alumni at UConn Gridiron Series
    2. UConn Women's Ice Hockey vs. BC
  1. 7pm
    1. UConn Football vs. BC
Sun, Nov 19 2017Mon, Nov 20 2017Tue, Nov 21 2017Wed, Nov 22 2017Thu, Nov 23 2017Fri, Nov 24 2017Sat, Nov 25 2017
  1. All Day
    1. Thanksgiving recess
    2. Thanksgiving Recess Begins
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. UConn Women's Vollyeball vs. UCF
  1. 1pm
    1. UConn Women's Polo Game
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. All Day
    1. Thanksgiving Holiday Closing
    2. Thanksgiving recess
  1. 9am
    1. Connecticut Living Shorelines Workshop
  1. 10am
    1. WebEx Training (Online Only)
  1. 12pm
    1. Breath by Breath Meditation
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 2pm
    1. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
  1. 4pm
    1. Microbiology Seminar
  1. All Day
    1. CT Environmental Council
    2. ΜΣΥ Founders' Day
    3. Thanksgiving Holiday Closing
    4. Thanksgiving recess
  1. 10am
    1. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Riddhi Doshi
  1. 12pm
    1. A Taste of Thanksgiving
  1. 12:15pm
    1. Clinical Affairs Subcommittee Credentials Meeting
    2. Clinical Affairs Subcommittee Monthly Credentials Meeting
  1. 1pm
    1. Accelerating Census Data in Excel: Basic Visualization and..
    2. Respiratory Protection and Fit Testing
  1. 2pm
    1. Data Analytics Club Meeting
    2. Knighthood Chess Club Meeting
  1. 3pm
    1. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    2. SCSC Meeting
  1. 4pm
    1. No Neuroscience Seminar Series
  1. 4:30pm
    1. Guest Speaker: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Financial Management Club Meeting
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
  1. All Day
    1. ISSS Hartford Closed
    2. Thanksgiving Holiday Closing
    3. Thanksgiving recess
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesdays
  1. 10am
    1. Acqui Lab meeting
    2. HuskyCT Grade Center Basics (via WebEx)
  1. 11am
    1. Debate Club Meeting
  1. 12pm
    1. NO Neuroscience Journal Club
    2. World Club Weekly Meeting
  1. 12:30pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
  1. 2pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
  1. 5:30pm
    1. NACP Book Club
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
  1. All Day
    1. International Student and Scholar Services Stamford Closed
    2. International Student and Scholar Services, Storrs Closed
    3. ISSS Hartford Closed
    4. Rainbow Center is closed.
    5. Thanksgiving Holiday Closing
    6. Thanksgiving recess
  1. 11am
    1. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
  1. 12:30pm
    1. Cell Biology Journal Club
  1. 1pm
    1. USBC Club Meeting
  1. 1:30pm
    1. USASA Meeting
    2. USASA Meetings
  1. 3pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
  1. 4pm
    1. Marketing Club Meeting
  1. 7pm
    1. NACP Craft Group
  1. All Day
    1. International Student and Scholar Services, Storrs Closed
    2. ISSS Hartford Closed
    3. Rainbow Center is closed.
    4. Thanksgiving Holiday Closing
    5. Thanksgiving recess edns
  1. 9am
    1. Exploring Engineering Workshop
  1. 12pm
    1. CAM Presentation - CANCELLED
    2. Late Night
    3. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
  1. 1pm
    1. UConn Women's Vollyeball vs. Temple
  1. 3pm
    1. UConn Women's Ice Hockey vs. Penn State
  1. All Day
    1. Thanksgiving Break - Nov. 19 to 25
    2. Thanksgiving Recess Ends
  1. 12pm
    1. UConn Football vs. Cincinnati
Sun, Nov 26 2017Mon, Nov 27 2017Tue, Nov 28 2017Wed, Nov 29 2017Thu, Nov 30 2017Fri, Dec 1 2017Sat, Dec 2 2017
  1. All Day
    1. ΣΑΜ Founders' Day
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 2pm
    1. Writing Center Open
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. 12am
    1. Aetna Foundation Prize-Application Due
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Megan Linske
    2. Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR)
  1. 9:30am
    1. Animal Science Master Thesis Defense
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ashika Brinkley
  1. 12pm
    1. Master's Thesis Oral Defense of Jacob T. Snyder
    2. MBB JC - Dr. Bibbin Paul
  1. 12:20pm
    1. Neurobiology of Language Talk Shop
  1. 12:30pm
    1. HRI Lunchtime Seminar, Annemarie Samuels
  1. 1:30pm
    1. What are my Grades Really Grading?
  1. 2pm
    1. Dissertation Defense: Jaime S. Foster
    2. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
  1. 4pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. Microbiology Seminar
    3. Publishing NOW! -Ray Ryan, Cambridge University Press
  1. 4:30pm
    1. The Politics of Disaster Relief
  1. 5pm
    1. Free & Private Rapid HIV Test/HepC Test @ the RC
    2. Teaching Assistant in France Program Information Session
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 5:30pm
    1. Mark Overmyer-Velazquez Book Event
  1. 6pm
    1. Transgender Voice and Communication Group
  1. 7pm
    1. Spectra discussion group
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
    2. Jazz Festival for Puerto Rico
  1. 9am
    1. Data Visualization Series:Tableau Introduction Register Now!
    2. Festival of Trees and Winter Faire
  1. 10am
    1. 2020 Local Update of Census Addresses (LUCA) for CT Webinar
    2. CREATE YOUR OWN PERSONALIZED HOLIDAY CARD
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Elif G. Ikizer
    4. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
    5. Master's Thesis Oral Defense of Danielle Boshers
    6. PNB Seminar Series : Dr. Benjamin Deneen
  1. 11:30am
    1. Classroom Grouping Strategies
  1. 12pm
    1. Cancer Education Course Series
    2. Cell Biology PhD Thesis Defense: Denisse Tafur Cotrina
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Denisse Tafur Cotrina
    4. GPSR Information Session
  1. 12:30pm
    1. Geoscience Seminar Series - Timothy Cook
    2. Human Resources & Management Club Meeting
    3. LingLunch by Christos Christopoulos
    4. Puerto Rico Crisis - Workshop
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nefeli Bompoti
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Can Voting Ever Be Fair in a Democracy?
  1. 1:30pm
    1. Exploring HuskyCT for Future Courses (via WebEx)
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
    2. Data Analytics Club Meeting
    3. Knighthood Chess Club Meeting
  1. 2:15pm
    1. MCB Seminar Series: Dr. Maxwell, University of Toronto
  1. 3pm
    1. GPSR Virtual Information Session
    2. IRB Help Session
    3. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    4. SCSC Meeting
    5. Transforum discussion group
  1. 3:30pm
    1. Open Lecture on Diversity and Inclusion
  1. 4pm
    1. Growing Crops in Low, High and Movable Tunnels
    2. Neuroscience Seminar Series - Prager
  1. 4:30pm
    1. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Financial Management Club Meeting
  1. 5:30pm
    1. Climate Change Discussion
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Education Abroad 101
    3. Film Series: In Whose Honor
    4. Home Basketball Games
  1. 7:30pm
    1. Ice Skating Event at SoNo Ice House
    2. Information Management Association Club Meeting
  1. 8pm
    1. DARTS discussion group
    2. Percussion Ensemble: Catching Shadows
  1. All Day
    1. New England Grows Conference
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery Teaching Conference
  1. 8am
    1. SBIR/STTR 2 Day Workshop
  1. 9am
    1. BIRC BOLD Brownbag Talk
    2. Commuter Coffee Wednesdays
    3. Festival of Trees and Winter Faire
    4. UConn ECE Chinese Workshop
  1. 10am
    1. CREATE YOUR OWN PERSONALIZED HOLIDAY CARD
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Malaena Jo Taylor
    3. LUCA Digital Option Training Webinar
  1. 10:30am
    1. Developing and Building Test, Surveys, and Pools
  1. 11am
    1. Creating a Business Retention and Expansion Program
    2. Debate Club Meeting
    3. Dissertation Defense: Jodie Comer Oshana, M.A., J.D.
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jodie Oshana
  1. 12pm
    1. Career Wednesdays
    2. Cell Biology Seminar
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Joshua Stapel
    4. Info Session: Living Lab at CT Science Museum
    5. Lecture: Nat'l Security State & Transgender Asylum Seeker
    6. Living Lab Information Session
    7. Lunch and Learn
    8. Marine Sciences Brown Bag: Gunnar Hansen
    9. Neuroscience Journal Club - Milosevic
    10. Philosophy Brown Bag Series: Battaly
    11. World Club Weekly Meeting
  1. 12:30pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
  1. 1:15pm
    1. LCL Colloquia Series: Katharina Von Hammerstein
  1. 1:25pm
    1. Implications of Affordances and Behavior Settings for Habit
  1. 1:30pm
    1. Embracing Diversity in the Classroom
  1. 2pm
    1. 21st Annual Neuroscience at Storrs
    2. Astronomy Seminar Series
    3. Improvisational Acting!
    4. ISSS Coffee Hour
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 3pm
    1. De-Stress Fest
    2. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
    3. Neuroscience
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
  1. 4pm
    1. ACADEMIC ADVANCEMENT II: Refresher
    2. SURF Information Session
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Keith Poole, Queen's University
    2. What is Polyamory?
  1. 5:30pm
    1. NACP Book Club
    2. Neag IB/M Application Workshop
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. CAS Speaker Series
    3. Education Abroad 101
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
    3. Jewish Humor Open Mic Night With Vicky Kuperman
  1. 7:30pm
    1. Forgotten Farms Film Screening
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
  1. All Day
    1. Neuroscience at Storrs
    2. New England Grows Conference
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
    2. Symposium: A Precision Medicine Approach to Pain
  1. 8:30am
    1. Retreat: LCME Update & the Clerkship Years
  1. 9am
    1. Festival of Trees and Winter Faire
    2. iClicker-Personal Response System
    3. Pattern in Motion art exhibit ends
  1. 9:30am
    1. Lab Safety and Chemical Waste Management (Initial)
  1. 10am
    1. CREATE YOUR OWN PERSONALIZED HOLIDAY CARD
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kathleen M Jarchow
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ursula King
    3. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
    4. SEWing Circle - Paul Silva (UPenn)
    5. Workshop: Teaching First-Generation Students--Sociological Insig
  1. 12pm
    1. MBB Seminar: Dr. Brian R. Crane
  1. 12:30pm
    1. Cell Biology Journal Club
    2. Fulbright UK Summer Institutes Information Session
  1. 12:45pm
    1. Crystalline Silica Awareness in Construction
  1. 1pm
    1. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
    2. Business Statistics: Census Business Builder - Webinar
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Bindu Prabhakar
    4. USBC Club Meeting
  1. 1:30pm
    1. Just Community Solidarity Time
    2. USASA Meeting
    3. USASA Meetings
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Carrie Graham
  1. 3pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
    2. Loving V. The State of Virginia Panel Discussion
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
  1. 4pm
    1. Andrew Eckert (Virginia Commonwealth)
    2. Marketing Club Meeting
    3. Preparing Your UConn IDEA Grant Application
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Shamima Nasreen, Sotzing Group
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. film One Big Hapa Family
    3. Home Basketball Games
    4. One Big HAPA Family
    5. Rainbow Cinema: Boy I Am
  1. 6:30pm
    1. Reservations in India
  1. 7pm
    1. Fall Showcase
    2. NACP Craft Group
    3. PCUCTalks: U.S. Foreign Policy
    4. Puppet Riches: The Angst Collection at Yale University
  1. 7:30pm
    1. John Mulaney: Kid Gorgeous
    2. Our Country's Good
    3. UConn Osiris String Quartet - Waterbury, CT
  1. 8pm
    1. Wind Ensembles: Gala
  1. 9pm
    1. Good Will Hunting
  1. 11pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ursula M. King
  1. All Day
    1. ΛΘΑ Founders' Month
    2. ΛΘΦ Founders' Day
    3. ΣΛΥ Founders' Day
    4. New England Grows Conference
    5. Verge Application Opens
  1. 6am
    1. NPDA Virtual Fair
  1. 9am
    1. Child Welfare Policies
    2. Exploring Engineering Workshop
    3. Festival of Trees and Winter Faire
    4. LL.M. Virtual Fair
    5. Prize Pick Up
  1. 10am
    1. CREATE YOUR OWN PERSONALIZED HOLIDAY CARD
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Shannon Poges
  1. 11am
    1. ECOM Reading Group
    2. Marine Sciences Seminar: Zofia Baumann
    3. Polymer Program Seminars
    4. Promoting Critical Thinking Through Course Activities
  1. 12pm
    1. CAM Presentation - Nickaeen
    2. J-1 Scholar Orientation
    3. Late Night
    4. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    5. Psychology Association Meeting
    6. Senior Scoop Event!
  1. 12:20pm
    1. MCB Graduate Seminar
  1. 1pm
    1. Microcontroller Application Workshop
  1. 2:30pm
    1. Holiday Celebration/Gingerbread House Decorating Comp.
  1. 3pm
    1. Info Session: Living lab at CT Science Center
    2. Living Lab Information Session
  1. 3:30pm
    1. Charles Reynolds Distinguished Lecture Series
  1. 4pm
    1. Linguistics Colloquium: Florian Schwarz (UPenn)
  1. 5pm
    1. Nomination Deadline: Zirkel Distinguished Teaching Award
  1. 6pm
    1. Winter Wonderland!
    2. Women of the Wall Shabbat with Lesley Sachs
  1. 7pm
    1. Fall Showcase
    2. UConn Women's Ice Hockey vs. Providence
  1. 8pm
    1. Ferris Bueller's Day Off
    2. Our Country's Good
  1. 11pm
    1. Ferris Bueller's Day Off
  1. 10am
    1. Day-Long Saturday Writing Retreat
    2. Evergreen Identification & Wreath Making
  1. 11am
    1. "Santa Got Fired and Other Silly Stories" by Nappy’s Puppets
    2. Information Session and Tour
  1. 12pm
    1. Chelsea Lorraine: Soprano
    2. KUBE Gathering
    3. Young Adult Epilepsy Support Group
  1. 1pm
    1. Black Bears In Connecticut: When, Where, And How Many?
    2. CREATE YOUR OWN PERSONALIZED HOLIDAY CARD
    3. Nathan Giordano: Double Bass
  1. 2pm
    1. "Santa Got Fired and Other Silly Stories" by Nappy’s Puppets
  1. 3pm
    1. Earthtones: Voices of the Vietnam War- Music and Memories
  1. 8pm
    1. Boston Pops Holiday Concert
    2. Our Country's Good
    3. Steel Pan Ensemble Concert
    4. The Breakfast Club
  1. 8:30pm
    1. Men's Ice Hockey vs.RPI
  1. 11pm
    1. The Breakfast Club
Control Panel