University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Mar 26 2017Mon, Mar 27 2017Tue, Mar 28 2017Wed, Mar 29 2017Thu, Mar 30 2017Fri, Mar 31 2017Sat, Apr 1 2017
  1. All Day
    1. APhA Meeting
    2. Cycle-Share is open!
  1. 9am
    1. BRAVE Leadership Conference
  1. 9:30am
    1. Thesis Retreat
  1. 10am
    1. Storrs Congregational Church UCC Festival Worship
  1. 10:30am
    1. St Paul's Church Service
  1. 1pm
    1. UConn vs. Seton Hall Baseball
  1. 3pm
    1. Uconn Opera Theatre: The Marriage of Figaro
    2. Cuisine & Confessions Part 2
  1. 6pm
    1. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. 7:30pm
    1. "Doc Foster's Twisted Tales" by Shane McNeal
  1. All Day
    1. Last Day to Drop a Course
    2. AMCP Annual Meeting
    3. APhA Meeting
    4. Convert Pass/Fail to Grade
    5. Cycle-Share is open!
    6. Last day to drop a course
    7. Travelers Mock Interviews
    8. UConn Extension Master Gardener Program
  1. 9am
    1. ISSS Stamford Advising
  1. 10am
    1. Planning a Service Learning Course - Teaching Talks
  1. 11am
    1. CAMP presentations By Drs. Caitlin Scott and Thanh Nguyen
  1. 12pm
    1. Healthy Living: Lunch & learn
    2. MBB JC: Dr. Betty Eipper
    3. Schwartz Center Rounds
    4. Video Game Club Meetings
  1. 1pm
    1. Surviving Sexual Assault: Men Speak Out
    2. UConn Advanced Master Gardeners- Raspberry Cultivation
    3. UTC-IASE Distinguished Lecture: Paul I. Barton
    4. UTC-IASE Distinguished Lecture: Paul I. Barton
  1. 1:30pm
    1. Peer Observation of Teaching - Teaching Talks
  1. 2pm
    1. Senate University Budget Committee
  1. 2:30pm
    1. CEPA Speaker Series
    2. One Step at a Time
  1. 3:30pm
    1. Become a District Leader in 1 Year
  1. 4pm
    1. Beyond the Field Event
    2. iStudy: Educational Apps for Success
    3. Sex, Terror and the Nation State Moderated Panel
  1. 4:30pm
    1. Medical School Personal Statement Workshop
    2. Medical School Personal Statement Workshop
    3. Spanish Hour
  1. 5pm
    1. Free/Confidential Rapid HIV Test /HepC Test @ the RC
    2. Gaining a Competitive Advantage in Professional Writing
    3. MD/PhD Research Club Meeting
    4. Things to Consider Before Joining a Research Study
  1. 5:15pm
    1. Free Yoga
  1. 6pm
    1. Hidden Figures and Discussion
    2. Hidden Figures Film Screening
    3. Professional Development Seminar
    4. Transgender Voice and Communication Group
    5. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 7pm
    1. ATLAS discussion group
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
  1. All Day
    1. AMCP Annual Meeting
    2. Cycle-Share is open!
    3. UConn Master Gardener Program
  1. 9am
    1. Academic Achievement Center Workshops
    2. Aurora WordPress Training (Part 2)
    3. Exploring Engineering Workshop
  1. 9:30am
    1. Meaning Group: no meeting
  1. 12pm
    1. AAFSA General Meeting
    2. Cara-a-Cara with Dr. Shannon Gleason
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jing Jin
  1. 12:30pm
    1. LingLunch by Pavel Koval
    2. Lunch and Learn with Faculty: Dan Burkey
  1. 1pm
    1. Education Abroad 101
    2. Facilitating Your Online Course
  1. 1:45pm
    1. NASW CT Licensing Workshop
  1. 2pm
    1. Diachronic Reading Group
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Antoni Brzoska
    3. MCB Seminar Series: Josh Rosenthal
    4. Open Repositories & Creative Commons: Sharing your Work
  1. 3pm
    1. CT FANs IM, 4-H STEM After School
    2. Endocrinology Scholar Lecture Series
    3. UConn vs. Boston College Baseball
  1. 3:30pm
    1. Sport Club Meeting
  1. 4pm
    1. HRI Gladstein Lecture "The Future of Human Rights"
    2. Just Breathe...Taming your Stress
    3. Marsha Lilien Gladstein Human Rights Lecture
    4. Neuroscience Seminar Series - Shawn Xu
    5. PDP Speaker: Robert Ingram
    6. The Future of Human Rights
  1. 4:30pm
    1. Guest Speaker - ID Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. AIChE Meeting
    2. Ready to Lose Weight Management Program
  1. 6pm
    1. True Colors Conference Feedback Session
    2. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 6:30pm
    1. IMA Meeting
    2. Indigenous Rights
    3. STUDENT 2 STUDENT PANEL
  1. 7pm
    1. Comedy Night
  1. 8pm
    1. 2 Dope Queens Comedy Show
    2. Screening of Sand Dollars
  1. All Day
    1. AMCP Annual Meeting
    2. Cycle-Share is open!
    3. HOPA Annual Conference
    4. Innovation Quest Application Deadline
    5. UConn / Ohio State workshop on Truth
    6. UConn Master Gardener Program
  1. 8am
    1. ICS-300, Intermediate ICS for Expanding Incidents
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesday's
    2. Skeletal Biology & Regeneration Research in Progress
  1. 9:30am
    1. Master's Presentation- Jason Meier
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nicholas Crovello
    2. Spring Career Fair
    3. Spring Career Fair
  1. 12pm
    1. Cell Biology/CVB/Cardiology Wednesday Research Presentation
    2. Gastroenterology-Hepatology Grand Rounds
    3. Hematology/Oncology Pharmacy Association Annual Conference
    4. Lecture: Rethinking Public Sex and Queer Belonging
    5. Lunch & Learn
    6. Molecular Medicine Seminar Series-James Wells,Ph.D
    7. Neuroscience Journal Club - Cory Willis
  1. 12:15pm
    1. Lunchtime Enrichment: Art in Small Bites
    2. Patronage Jobs and Political Services in Argentina
    3. Philosophy Brown Bag: Alexus McLeod
  1. 12:30pm
    1. Albert Einstein: Reluctant Superstar
    2. Albert Einstein: Reluctant Superstar
    3. UConn HARTS-Community Outreach Society
  1. 2pm
    1. Hands-On HuskyCT Workshop
    2. Initiative on Campus Dialogues
    3. ISSS Coffee Hour
  1. 3pm
    1. CT FANs IM , 4- H STEM Afterschool
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM, 4-H STEM After School
  1. 4pm
    1. Plant Science Seminar - Sustainable Crop Production-Africa
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Peter Zhang, Boston University
  1. 5pm
    1. Education Abroad 101
    2. Out of the Box discussion group
  1. 6pm
    1. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 6:15pm
    1. Exploring Career Paths in Economics & Business
  1. 7pm
    1. "Salmonella: A Chicken and Egg Story"
    2. "W.A. Dwiggins: Puppetry and Graphic Design"
    3. Bipolar, Depression Support Group
    4. Spring Puppet Forum Series: W.A Dwiggins and Puppetry
  1. 7:30pm
    1. Eurydice
  1. 8pm
    1. My Pride My Soul discussion group
  1. All Day
    1. AMCP Annual Meeting
    2. Computer Science & Technology Grad School Virtual Fair
    3. Cycle-Share is open!
    4. HOPA Annual Conference
    5. UConn / Ohio State workshop on Truth
    6. UConn Master Gardener Program
  1. 7:30am
    1. Med Ed GR: Humor in Healthcare
    2. School of Medicine Faculty Development Grand Rounds
    3. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. GBLC ISSS Advising
  1. 9am
    1. Aurora WordPress Workshop
    2. FREE One-on-One Agriculture Advising Sessions
    3. UConn ECE Spanish Workshop
  1. 9:30am
    1. CBE Seminar - Prof. Nosang Myung
  1. 10:15am
    1. CLIR- Memoir Club
  1. 11am
    1. Hands-On HuskyCT Workshop
  1. 12pm
    1. Cell Biology Journal Club
    2. Conducting Manual Counts to Calibrate your Infrared Sensor
    3. Dinner and a Show: Eurydice
    4. Human Rights in Turkey
    5. Inter-CIty Grand Rounds
    6. The Movies of Woody Allen
    7. Words, Violence, and Terror: Human Rights in Turkey
    8. Words, Violence, and Terror: Human Rights in Turkey
  1. 12:30pm
    1. Comic Books, Captain Marvel, and the Art of Nostalgia
    2. Comic Books, Captain Marvel, and the Art of Nostalgia
    3. Genetics Journal Club
    4. Typical Challenges That Adjuncts Face - Teaching Talks
  1. 1pm
    1. Building Excellence: Campus Construction Logistics
    2. El Payaso: Workshop
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jonathan Noel
    2. Marketing Club Meeting
    3. SCSC Zumba
  1. 2:30pm
    1. Improv Meeting!
  1. 3pm
    1. CT FANs IM, 4-H STEM After School Program
    2. LinkedIn Lab
  1. 3:45pm
    1. RC Book Club Meeting
  1. 4pm
    1. J. Wertheimer (Tuebingen): Literature, Confidence, Power
    2. BNS Seminar: Josh McDermott
    3. Building Capacity for Adapting to Climate Change
    4. Edward Way Teale Lecture Series: Maria Carmen Lemos
    5. J. Wertheimer (Tuebingen): Literature, Confidence, Power
    6. J. Wertheimer (Tuebingen): Literature, Confidence, Power
    7. Maria Carmen Lemos (University of Michigan)
    8. Teale Lecture Series - “Building Capacity for Adapting to Cl
    9. The Cassandra Syndrome: In Whom Do We Trust?
  1. 4:30pm
    1. Fermat's Last Theorem
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Julie Jenkins, Zhao Group
  1. 5pm
    1. Afro-Latinx Professional Panel
    2. Contested Citizenship
    3. oSTEM organization group meeting
    4. Peace Corps Info Session
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 5:30pm
    1. GSO Steering Meeting
  1. 6pm
    1. Between Women discussion group
    2. Boston Alumni Networking & Presentation
    3. Pre-Med/Dental Secondary Applications (Third Years)
    4. The Rapidly Changing Energy Landscape
    5. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
    6. UConn Advanced Master Gardeners- Composting with Worms
  1. 6:30pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. ISA Presents: Demand Better Healing
  1. 7pm
    1. "After Spring" Film Screening
    2. El Payaso
    3. Jazz Combos
    4. UConn Jazz Combos
  1. 7:30pm
    1. Eurydice
    2. The Sleeping Beauty
  1. 8pm
    1. DARTS discussion group
  1. 9pm
    1. Fantastic Beasts and Where to Find Them
  1. All Day
    1. Cycle-Share is open!
    2. Honors Seniors - 4 Weeks Until your Thesis is Due
    3. HOPA Annual Conference
    4. IS-100.HE: Introduction to the Incident Command System for H
    5. UConn Master Gardener Program
  1. 8am
    1. CTGIS Annual Meeting
    2. Pulmonary/Critical Care Intercity Grand Rounds
  1. 9am
    1. Contested Citizenship Conference
  1. 10am
    1. Digital Scholarship Coffee Hour
    2. More Than Language A Discussion...- Teaching Talks
    3. Workshop: Tools for Effective Dialogue on Divisive Topics
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Yvette Richardson
    2. Polymer Program Seminar
  1. 11:15am
    1. Intercultural communication
  1. 12pm
    1. CAM Research in Progress - Carson
    2. MPA Alumni Council Meeting
    3. SBR Journal Club
  1. 12:15pm
    1. I/O Psychology Brown Bag: Dr. Amitai Shenhav
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 1:25pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Lisabeth M. Kettledon
  1. 1:30pm
    1. Intergroup Dialogue: An Intro. to Teaching and Learning Acro
  1. 2pm
    1. Exploring Engineering Workshop
    2. Internat'l Transgender Day of Visibility: Paris is Burning
    3. Logic Group - Annual Logic Lecture: Manfred Krifka (Berlin)
  1. 3pm
    1. SB3 Journal Club
    2. UConn vs. USF Softball
    3. Welcome Weekend for Prospective Graduate Students
  1. 3:30pm
    1. UConn Honors Congressional Internship Information Session
  1. 4pm
    1. Colloquium Talk by Roumyana Pancheva
    2. Personal Statement/Writing Workshop
    3. UConn Physics Colloquium
  1. 5pm
    1. H2O Student Roundtable: Katie Riedling
  1. 6pm
    1. Rainbow Shabbat
    2. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 7pm
    1. Kristy Ledwith, soprano and Cayla Puglisi, contralto
  1. 7:30pm
    1. "Doc Foster's Twisted Tales" by Shane McNeal
  1. 8pm
    1. Eurydice
    2. Harry Potter and the Deathly Hallows Pt. 2
    3. Julie Rosenfeld, violin "New Works for Violin and Piano"
    4. One Night of Queen
  1. 9pm
    1. Lights, Camera, Late Night
  1. 11pm
    1. Harry Potter and the Deathly Hallows Pt. 2
  1. All Day
    1. Dressage Team Show
    2. HOPA Annual Conference
  1. 8am
    1. Welcome Weekend for Prospective Graduate Students
  1. 9:30am
    1. Leanring Community Day of Service
    2. The Impact of CRISPR on Imprinting Disorders Conference
  1. 10am
    1. Retreat: Self-Care and Interpersonal Activism
    2. Saturday Writing Retreat
    3. UConn Advanced Master Gardeners- Terrariums & You
  1. 12pm
    1. KUBE Gathering
  1. 2pm
    1. Eurydice
    2. UConn vs. USF Softball
  1. 3pm
    1. Katie Crawford, soprano
    2. Shaun Cayabyab, percussion
  1. 5pm
    1. Steven McArdle, percussion
  1. 6pm
    1. Project Pride
    2. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
    3. UConn Advanced Master Gardeners- Coastal Certificate
  1. 7:30pm
    1. "Doc Foster's Twisted Tales" by Shane McNeal
  1. 8pm
    1. Eurydice
    2. Fantastic Beasts and Where to Find Them
    3. Noa Michaud, clarinet and Sally Kurdziel, clarinet/ bassoon
    4. Trevor Noah
  1. 9pm
    1. Paint Night
  1. 11pm
    1. Fantastic Beasts and Where to Find Them
Control Panel