University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Apr 1 2018Mon, Apr 2 2018Tue, Apr 3 2018Wed, Apr 4 2018Thu, Apr 5 2018Fri, Apr 6 2018Sat, Apr 7 2018
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 8:30am
    1. CAW: Coffee Kickoff at the Central Perk
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rebecca Germino
    2. InCHIP Intervention Mapping Workshop
    3. Master Gardener Class
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jiatian Xu
  1. 12pm
    1. Microcontrollers Tech Demo
  1. 12:15pm
    1. Music Mondays
    2. Political Theory Workshop: Steven On
  1. 12:30pm
    1. Personalized Career Plan Lab
  1. 1pm
    1. Magnus Egerstedt
    2. Postponed - BUSN Career Monday - Tyco/JControls and Opus
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jordan Nathaniel Kiper
    2. Jordan Kiper Doctoral Dissertation Oral Defense
    3. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Christina V. Saccoccio
    2. Interviewing Lab
  1. 4pm
    1. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
    2. Microbiology Seminar
    3. Rainbow Art Gala
    4. University Senate Meeting
  1. 5pm
    1. Free STD Testing at SHS
    2. Hartford Graduate Business Infosessions
  1. 5:30pm
    1. Diversity in the Workplace
  1. 6pm
    1. Stamford Developers Meetup
  1. 6:30pm
    1. Human Rights Passover Seder
  1. 8:30am
    1. CAW: Spice Up Your Life with Breakfast Sandwich Grab-N-Go
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. Open House for Graduate and Professional Students
  1. 10am
    1. OPT Workshop (Post-Completion)
    2. Electrical Safety Awareness
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Graduate Fellowship Opportunities
    3. Graduate Fellowships Information Session
  1. 11:30am
    1. Digging into the 2017 CT Trail Census Data
  1. 12pm
    1. Biomedical Engineering Faculty Candidate Seminar
    2. Find Funding with Grants & Funding Databases
    3. M&M Conference
  1. 12:30pm
    1. Fulbright U.S. Student Program Information Session
    2. Human Rights Institute Lunchtime Seminar, Delaram Farzaneh
    3. Talk: All Tech Is Human
  1. 1pm
    1. #NeverAgain: A Gun Violence Prevention Panel and Discussion
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Slavery in Film
  1. 2pm
    1. Aroma Therapy & Pet Therapy
    2. Bladder Cancer Support Group
    3. MCB Seminar: Dr. Uhn-Soo Cho, University of Michigan
    4. Shipping and Transportation
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Xiang Zhang
    2. PhD Dissertation Defense
  1. 3:45pm
    1. Spring Valley Student Farm Tours
  1. 4pm
    1. BUSN Career Tuesday - Affinion Group and Factset
    2. Nancy Shoemaker Research Talk
    3. UCHI Fellows Talk: A History of Soap
  1. 4:30pm
    1. Event Cancelled: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Free STD Testing at SHS
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
  1. 7pm
    1. The Price of Brotherhood
  1. 7:30pm
    1. Giselle
  1. 8pm
    1. Movement Clinic
  1. 11:30pm
    1. Digging in to the 2017 Connecticut Trail Census Data
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery teaching conference
  1. 8am
    1. Free Breakfast
    2. UConn Dermatology Grand Rounds
  1. 8:30am
    1. Confined Spaces
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesdays
    2. Master Gardener Class
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Charles Banas
  1. 12pm
    1. Career Conversations
    2. Career Conversations-Community Health Ctr Assn & More
    3. Career Conversations-Girls Inc. of Western CT & The USMC
    4. CAW: Get *NSYNC with the Police
    5. Executive MBA Virtual Information Session
    6. Game Day
    7. Lecture: History of Female Husbands & the Future of Gender
    8. Narratives and Displacements
    9. Relaxation Afternoon
    10. Scholars in Cancer Lecture Series - Ezra Cohen, MD
  1. 12:15pm
    1. Lunchtime Enrichment: Art in Small Bites
  1. 12:20pm
    1. STEM Seminar: Courtney Wallace & Vincent Pistritto
  1. 1pm
    1. Westfield State University Job & Internship Fair
  1. 1:30pm
    1. Effective Presentations for Large and Small Groups
    2. Introduction to Flipped Courses
    3. Senate Curricula & Courses Committee
  1. 2pm
    1. Jonathan Mooney Presents: The Short Bus
    2. The Institute of Professional Practice Open House Event
    3. Virtual Reality Tech Demo
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jonathan Hudson
    2. PhD Dissertation Defense
  1. 3pm
    1. Art+Feminism Wikipedia Edit-a-thon
    2. Art+Feminism Wikipedia Edit-a-thon
    3. Publishing NOW! - Ken Wissoker, Duke University Press
  1. 3:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 4pm
    1. Fulbright U.S. Student Program Information Session
    2. Julie Choffel Poetry Reading and Book Signing
    3. REAL Talk: Reparations, Equity, and Liberation
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Gregory Tew, UMass Amherst
  1. 5pm
    1. Happy Hour
    2. Stamford Graduate Business Infosession
  1. 5:30pm
    1. RC Just Dance Night
    2. Rheumatology Journal Club
    3. Time Management Ideas for Residents & Fellows
  1. 6pm
    1. Book Club
    2. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. "Clementine" Exhibition Opening
  1. All Day
    1. Science & Environmental Studies Graduate School Virtual Fair
  1. 7:30am
    1. Faculty Grand Rounds - Time Mgmt Ideas that Work
    2. Urology Grand Rounds
  1. 9am
    1. Asbestos Awareness
    2. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. LinkedIn Photos
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 10:30am
    1. Kaltura & Collaborate
  1. 12pm
    1. Biomedical Engineering Faculty Candidate Seminar
    2. CAW: Snack Attack
    3. Developing and Building Test, Surveys, and Pools in HuskyCT
    4. Ice Cream Social
    5. UNFILTERED An Exhibition About Water
    6. UTC-IASE Graduate Education Programs
  1. 12:30pm
    1. Athletics & InCHIP Lecture: Brian Hainline
  1. 1pm
    1. HPV Vaccination Clinic at SHS
    2. Internet of Things Tech Demo
  1. 1:30pm
    1. "Strength in our Arms" Talk with Dr. Geraldine Parsons
  1. 2pm
    1. "Grace Farms: A New Kind of Public Space" w/ Krishna Patel
    2. JUST Community/Solidarity Time
  1. 2:30pm
    1. Puerto Rico Crisis: Carlos Vargas-Ramos
  1. 3pm
    1. Aetna Celebration of Student Writing
    2. CTAHE Student Career Panel
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Emily Tucker
  1. 4pm
    1. Greenhouse Studios Open House
    2. Stamford Spring Career Fair
    3. Teale Lecture: Multispecies Justice in the Age of Extraction
    4. UConn Stamford Career Fair
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Yi Luo, Zhao Group
  1. 5pm
    1. "An Examination of Immigration" Exhibition Opening Reception
    2. International Potluck
    3. Kevin Conley: The Artist's Studio
  1. 5:30pm
    1. Medically and Legally Trans
  1. 6pm
    1. 3-Minute Thesis Competition
    2. Between Women
  1. 7pm
    1. Jazz Lab Band: Brassy and Sassy
  1. 9pm
    1. The Disaster Artist
  1. All Day
    1. All Day Dairy Bar Discount 25%
    2. CAW: ISpy Hugo- Spot the Hippo
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 8:30am
    1. CAW: Full House Breakfast-On-the-Go
  1. 9am
    1. Building a Private Practice
    2. Master Gardener Class
    3. Medieval Studies Program Outreach/Early College Experience
  1. 10am
    1. 3D Printing Tech Demo
    2. Conference on the Teaching of Writing
  1. 10:30am
    1. Lab Safety and Chemical Waste Management (Initial)
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jessica Barrett
    2. Analytics Tech Demo
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Huili Tang
    4. Marine Sciences Seminar: Michael Roman
  1. 12pm
    1. BUSN Resume Lab - Drop In
    2. Exploring the Connection Between Nature & Health
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:15pm
    1. Faculty Talk Fridays - Sustainable Landscaping
  1. 12:20pm
    1. Geography Colloquium - Mi Shih
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rachel So
  1. 1pm
    1. Exploring Text Analytics
    2. J-1 Scholar Orientation
    3. Political Polarization and Epistemic Arrogance
  1. 1:30pm
    1. GE Fellows Presentations
    2. GE Fellows Presentations
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Faith Steffen-Allen
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Thaddaeus Bourne
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. CIBER Advisory Council Meeting
    2. CIBER Advisory Council Meeting
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club
  1. 5:30pm
    1. Friday Night Social: Rainbow Escape Room
    2. Global Business Programs Awards Dinner
    3. Global Business Programs Awards Dinner
  1. 6pm
    1. Straight No Chaser
  1. 7pm
    1. Awards Ceremony
  1. 7:30pm
    1. Opera Theatre: Suor Angelica & Le mariage aux lanternes
  1. 8pm
    1. Graduate Student Formal
  1. 8am
    1. CT 4-H Goat Day
  1. 9am
    1. Day Hike
    2. Mt Bike
    3. One-on-One Agriculture Advising Session
    4. Political Polarization and Epistemic Arrogance
    5. UConn Sigma Alpha Horse Show
  1. 10am
    1. James Malaney Pharmacy Fun Run
    2. Spring Seedlings Workshop
  1. 12pm
    1. Build-A-Husky
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 2pm
    1. Bladder Cancer Support Group
    2. UConn & Manhattan School of Music Chamber Singers
  1. 8pm
    1. Grant Abelson, horn
    2. The Disaster Artist
  1. 11pm
    1. The Disaster Artist
Sun, Apr 8 2018Mon, Apr 9 2018Tue, Apr 10 2018Wed, Apr 11 2018Thu, Apr 12 2018Fri, Apr 13 2018Sat, Apr 14 2018
  1. 8am
    1. ISSS Bus Trip to Newport, RI
  1. 9am
    1. Mt Bike
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. 10 Billion: What's On Your Plate?
  1. 3pm
    1. Opera Theatre: Suor Angelica & Le mariage aux lanternes
  1. 8pm
    1. The Osiris Quartet
  1. 9am
    1. CBER Breakfast Brown Bag
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michael DiNardi
    3. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ashika Brinkley
    2. Learning-Science Author Coming to UConn!
  1. 12pm
    1. InCHIP Grant Writing Boot Camp
    2. Microcontrollers Tech Demo
  1. 12:15pm
    1. Fulbright U.S. Student Program Information Session
    2. POLS Colloquium: Peter Thomas
  1. 12:30pm
    1. HiGSA Brown Bag Lunch: Summer Research Abroad
  1. 1pm
    1. BUSN Passport to Reality - Senior Event
    2. Christine Zhang
    3. Law School - ISSS Advising
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Pre-Completion Practical Training (CPT+Pre-OPT)
  1. 4pm
    1. Microbiology Seminar
  1. 5pm
    1. Free STD Testing
  1. 6pm
    1. Leadership in the Age of #MeToo
    2. Speak Up! The Fifth Annual Public Speaking Competition
  1. 6:30pm
    1. Wonders of the Microbial World
  1. All Day
    1. UConn Football Student Tickets
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. PA Virtual Fair
  1. 10am
    1. Psychology Grad School Virtual Fair
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
  1. 12pm
    1. Communicating Your Research During Interviews
    2. International Community Development Career Launch
    3. Lunch and Learn: How to Get Your Security Deposit Back
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Julie Jarvis
    2. Sonja Glavaski
    3. Viet Thanh Nguyen Talks Publishing
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Sabrina Trocchi
    3. MCB Seminar: Dr. Christine Beck, The Jackson Laboratory
  1. 3pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Linda M. Perfetto
    2. Strategies for Increasing Student Motivation
    3. Viet Thanh Nguyen: A Conversation
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michelle Rabideau
    2. Human Rights Film Series: Twilight: Los Angeles
    3. Twilight: Los Angeles 1992 FILM
  1. 3:45pm
    1. Spring Valley Student Farm Tours
  1. 4pm
    1. BUSN Career Tuesdays - Siller and Cohen and (AIG) Gallagher
  1. 4:30pm
    1. Event Cancelled - Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 6pm
    1. Aetna Celebration of Creative Nonfiction
    2. An Inconvenient Sequel
    3. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. Colum McCann: Gerson Reading
    2. Destress Sesh
  1. 7pm
    1. UCONN Reads - The Refugees
    2. UConn Reads: Viet Thanh Nguyen
  1. 8pm
    1. Percussion Ensemble: South of the Border
  1. All Day
    1. Eurotech's 25th Anniversary Celebration
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery teaching conference
  1. 9am
    1. Biosafety General Training
    2. BRAVE College Leadership Training
    3. Commuter Coffee Wednesdays
    4. Master Gardener Class
    5. Naturopathic Medical College Virtual Fair
  1. 10:30am
    1. Applying for STEM Fellowships for Graduate School
  1. 11am
    1. Blood Drive
  1. 12pm
    1. AsACC 25th Anniversary Reception
    2. Career Conversations - Waterbury Hospital
    3. Career Conversations- Greater Waterbury YMCA
    4. Lecture: LBGT Youth Homelessness
    5. Small Vegetable Farm Equipment Field Day
    6. UConn WINS: Women in Science
  1. 12:15pm
    1. HACHA with Shareen Hertel
    2. History Wednesday Workshop: Nicola Carpentieri
    3. Lunchtime Enrichment: Art in Small Bites
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ruth Urbina-Lilback
    2. LCL Department Meeting
    3. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Biking for Veterans
    2. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Assessments & Assignments in HuskyCT
    2. Astronomy Seminar Series
    3. OPT Workshop (Post-Completion)
    4. Virtual Reality Tech Demo
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Min Shen
    2. UConn Football Launch Party at UConn Baseball
  1. 3pm
    1. Careers in Business for Non-Business Majors
    2. Preparing Forms for IRB Submission
  1. 3:30pm
    1. ASG Meeting
    2. De-Stressor Wednesday!
    3. Geraldine Parsons Talk on 'Acallam na Senórach'
  1. 4pm
    1. Manu Samriti Chander Lecture
    2. PNB Seminar Series Dr. John R Huguenard
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium:Caleb Martin, Baylor University
  1. 5pm
    1. Free STD Testing at SHS
    2. Next Generation Nurse Practitioners
    3. Student Managed Fund Presentation & Alumni Networking
  1. 5:30pm
    1. Beyond UConn
  1. 6pm
    1. Book Club
    2. Debunking the Myths of Working for a Non-Profit
    3. Education Abroad 101
  1. 6:45pm
    1. HRSA Behavioral Health Virtual Job Fair
  1. 7pm
    1. Global Business Leadership Seminar at UConn Hartford
    2. Global Business Leadership Speakers Series
    3. Global Business Leadership Speakers Series
    4. Mark Twain, Race, and Anti-Racism
    5. Take Back the Night
  1. 7:30pm
    1. MPA, MPP and Fast-Track Information Session
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. UConn ECE Biology Workshop
    3. UConn ECE Library Training
  1. 9:30am
    1. CBE Seminar - Biofunctional Nanostructures for Characterizat
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 11am
    1. College Athlete Virtual Fair
    2. Roommate Social
  1. 12pm
    1. Career Conversations- Travelers & Channel 3 Kids Camp
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
    3. UTC-IASE Graduate Education Programs
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Qi Feng
    2. Introduction to Data Visualization using Tableau Public
  1. 1pm
    1. Internet of Things Tech Demo
    2. Mid-Atlantic Teaching Positions
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Bloodborne Pathogens (Retraining)
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Abdullah-Al Mamun
    3. Play: Mariposa Viajera"
  1. 3pm
    1. What do drones and cyber security have to do with Insurance?
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Christina Solomon
    2. Molecular Oncology Research Meeting - Lia Tesfay
  1. 4pm
    1. EEB Seminar: Andreas Holzinger (Univ. Innsbruck)
    2. Greenhouse Studios Open House
    3. President’s Series on Teaching Excellence
    4. Ron Beghetto Talk - What if?
    5. Teaching with Google G-Suite (Docs, Sheets, Forms, Slides)
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar:Nisansala Hewage & Ruoshi Li,Brückner Group
  1. 5pm
    1. Dance: "Carnaval"
    2. Watermark
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. Graduate Student Organization Executive Committee Meeting
    3. Student Loan Repayment - Required for 4th Year Students
  1. 7pm
    1. Making Theater with Actors & Puppets with Madeline Sayet
    2. Meet the Mayor
  1. 9pm
    1. Star Wars: The Last Jedi
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7:30am
    1. Citywide Cardiology Conference
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 9am
    1. Be A Graduate Student For The Day!
    2. Master Gardener Class
    3. The Use of Neuroscience Interventions for Caregivers
  1. 10am
    1. 3D Printing Tech Demo
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ekaterina Sergan
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erick Piller
    4. Marine Sciences Seminar: Bushra Khan
    5. PhD Dissertation Defense
    6. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:15pm
    1. Modeling Sustainability: Need to Couple Earth & Human System
  1. 12:20pm
    1. ANSC Seminar: Chang Huang
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 1pm
    1. Locating & Using Census Data
    2. Protecting Your Personal IT Security
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:45pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alan Harris
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michael Lombardo
    2. OPT Workshop (Post-Completion)
    3. Senate Growth & Development
  1. 2:30pm
    1. BUS PhD Student Speaker Series - Jacob Thomas
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Madelynn von Baeyer
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Madelynn von Baeyer
    4. Logic Colloquium: Eric Carter (NCSU)
  1. 3pm
    1. Frontiers in Undergraduate Research Poster Exhibition
  1. 3:30pm
    1. Prof. Saul Kassin on False Confessions
    2. UConn Physics Colloquium
  1. 5pm
    1. Andrew Kohanski, saxophone
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club - Cancelled
  1. 6:30pm
    1. Contemplating & Celebrating Prof. Margo Machida - Keynote
    2. Lavender Graduation
  1. 8pm
    1. Piano Guys
    2. Star Wars: The Force Awakens
    3. The Piano Guys
  1. 11pm
    1. Star Wars: The Force Awakens
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. UConn Admitted Students Open House
  1. 9am
    1. Stand Up Paddle (AM)
  1. 10am
    1. 4-H Poultry Show and Showmanship
    2. Achievement First Hartford Academy Career Fair
    3. Connecticut Writing Project Book Talk
    4. Gardening as if the World Depends On Us
    5. Learning Community Showcase
    6. School of Nursing Undergraduate Spring Open House
  1. 10:30am
    1. Contemplating & Celebrating Prof. Margo Machida - Symposium
    2. Frontiers in Undergraduate Research Poster Exhibition
  1. 11am
    1. The Pied Piper of Hamelin by CactusHead Puppets
  1. 12pm
    1. Erin Nettleton, trumpet
    2. Stand Up Paddle (PM)
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Micah Donley, trumpet, & Courtney Plantier, flute
    2. The Pied Piper of Hamelin by CactusHead Puppets
  1. 6pm
    1. Frank Rosamond, baritone
    2. Voices of Freedom
  1. 8pm
    1. Star Wars: The Last Jedi
  1. 11pm
    1. Star Wars: The Last Jedi
Sun, Apr 15 2018Mon, Apr 16 2018Tue, Apr 17 2018Wed, Apr 18 2018Thu, Apr 19 2018Fri, Apr 20 2018Sat, Apr 21 2018
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 9am
    1. Stand Up Paddle (AM)
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. BRAVE Walk for Water 5K
    2. Stand Up Paddle (PM)
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 3pm
    1. 2018 Piano Project: Sour Flowers & Enchanted Gardens
  1. 6pm
    1. UConn Opera Studio Presents: Alice in Wonderland
  1. 8pm
    1. UConn Opera Studio Presents: Alice in Wonderland
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
    3. Visit from Université de Toulouse Dual Degree Delegation
  1. 8:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kamryn Warren
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of David Sidoti
  1. 10:15am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erika Mae L Del Villar
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jennie Albert
  1. 11am
    1. Sales Virtual Career Fair
  1. 12pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jin Zhu
    2. GSO Community Service with Hartford's Riverfront Recapture
    3. Microcontrollers Tech Demo
  1. 12:15pm
    1. Tracing the Geography of Southern Economic Conservatism
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erin B. Waggoner
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erin Waggoner
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jesse Capece
  1. 1pm
    1. Botanical Pencil Drawing
    2. BUSN Career Monday - United Technologies / Pratt
    3. Jingang Yi
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michelle C Fogarty
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nhan Nguyen
    2. Queering Testimony-Artivism, Queer Space, & Identity in Peru
    3. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Harish Ravichandar
  1. 3pm
    1. ANSC Master's Defense- Mary Wynn
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Manuel Rivas
  1. 4pm
    1. Artist talk by Divya Mehra
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nima Karimianbahnemiri
    3. Microbiology Seminar
  1. 4:15pm
    1. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
  1. 4:30pm
    1. The Holocaust as History and Warning
  1. 6pm
    1. FREE CeCe! Documentary Screening and Discussion
  1. 6:30pm
    1. Creative Intersectionality: Climate Justice Panel
  1. 7:30pm
    1. Creative Intersectionality: Art Reception
    2. Cuartro Puntos Concert
    3. UConn Choirs: From the Old World to the New World
    4. UConn Choirs: From the Old World to the New World - Stamford
  1. All Day
    1. Auriemma UConn Leadership Conference
    2. Earth as Art: Observing Our World from Space
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rajan Jog
    2. Electrical Safety Training for Qualified Persons
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. One-on-One Agriculture Advising Session
    3. Teaching with Technology
  1. 9:30am
    1. MCB Master's Thesis Defense: Darien Capunitan
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Gretchen Petery
    3. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
  1. 12pm
    1. CRC Seminar Series
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Drew Clearfield
    3. MPA Fellows Program Information Session
    4. Town Hall for Faculty and Staff
  1. 12:15pm
    1. Clinical Affairs Subcommittee Monthly Credentials Meeting
    2. Collapse of the Oceans
    3. Research Excellence in Political Science (REPS)
    4. Research Excellence in Political Science poster session
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Daniel Martin
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. Where Should I Publish? Evaluating Journal Quality
  1. 2pm
    1. Bloodborne Pathogens (Initial)
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Mengxia Dong
    3. Preparing your Grade Center for Finals
  1. 3pm
    1. Living Lab Info Sessions
  1. 3:45pm
    1. Spring Valley Student Farm Tours
  1. 4:30pm
    1. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Class of 2018 Pinning Ceremony
    2. Fulbright U.S. Student Program Information Session
  1. 5:30pm
    1. Digital Career Forum at UConn Stamford
    2. Meeting Street Schools Teacher Virtual Career Fair
    3. Yom Hashoah/Holocaust Remembrance Day Lecture
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
    2. HOMIES Open Mic Night
    3. Start Smart - Salary Negotiation for Women
    4. UConn Piano Project - Hartford
    5. Understanding Gambling Across Asian Cultures
  1. 6:30pm
    1. Financial Fitness Checkup
    2. Financial Fitness Checkup
  1. 8pm
    1. Concert Band: An American Tradition
  1. All Day
    1. Auriemma UConn Leadership Conference
    2. Earth as Art: Observing Our World from Space
    3. Social Work Grad School Virtual Fair
    4. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7am
    1. Department of Surgery teaching conference
  1. 8:45am
    1. Diversity Awareness Training
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesdays
    2. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. Biological Safety in Animal Research
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Katrina Velle
    3. Master's Thesis Defense of Seth McCullock
    4. MCB Dissertation Defense: Katrina Velle
  1. 10:30am
    1. Preparing your Grade Center for Finals
  1. 11am
    1. Arbor Day Celebration
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Travis J. Omasta
    3. Earth Day Spring Fling
    4. Strategies and Tools for Teaching Creatively
    5. Tasty Waste Lunch
  1. 12pm
    1. Career Conversations Event
    2. Career Conversations- Channel 3 Kids Camp
    3. Career Conversations- USMC & Kaman
    4. Career Conversations- Webster Bank
    5. Consequences of Road Salt Use in Connecticut
    6. DPP 2017-2018 Speaker Series - Dr. Stu Bretschneider
    7. Find Funding with Grants & Funding Databases
    8. Lecture: Jack’d: Site of Exclusion w/in a Site of Inclusion
  1. 12:15pm
    1. Fulbright U.S. Student Program Information Session
  1. 12:30pm
    1. Earth Day
  1. 1pm
    1. CFP Board Career Center
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Namita Tipnis
    3. OPT Workshop (Post-Completion)
    4. PRIDE End of the Year Educational Seminar and Social
    5. Sexual Harassment Prevention Training
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Mind Over Matter
  1. 1:30pm
    1. "The Zero-Sum Game of Corporate Personhood"
    2. Senate Curricula & Courses Committee
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jumana Alhamdi
    2. Astronomy Seminar Series
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alessandro Palmieri
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Yiteng Tian
    5. HCRAC Seminar - Lightsheet Microscope
    6. Kurdish: Alevis in Turkey: An Ignored Human Rights Crisis
    7. PhD Dissertation Defense
    8. Virtual Reality Tech Demo
  1. 2:30pm
    1. DPP Professional Development Seminar: Forecasting
    2. Introduction to Scalar: A Workshop
  1. 3pm
    1. Artist Talks: MFA Thesis Exhibition 2018
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kaikai Guo
  1. 3:30pm
    1. ASG Meeting
    2. Remembering UConn’s First Earth Day
    3. The Israeli Asylum System and Refugee Exclusion
  1. 4pm
    1. CHHD Colloquium Series-Dr. Alaina Brenick-4/18
    2. Jeffrey Ogbar Presents "The Battle for Atlanta"
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Jeff Gildersleeve, NCI-NIH
  1. 5pm
    1. Extreme Energy Extraction in Alaska: A Climate of Chaos
    2. 2018 New England Graduate Business Forum
    3. 2018 Senior Showcase
    4. Opening Reception for MFA 2018 and Polish Print Sampler
  1. 5:30pm
    1. Aces & Aros: Platonic Stargazing
    2. Waterbury Part-time MBA Infosession
  1. 6pm
    1. Book Club
    2. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. Rain Garden Design and Construction
  1. 7:30pm
    1. Jessica Lang Dance
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 9am
    1. Lift Truck Operator Safety Training
    2. Master Gardener Class
  1. 9:30am
    1. CBE Seminar - Engineering Gold Nanoparticles for Targeted Dr
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Weixing Zhang
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ziyan Zhao
    4. MCB Disseration Defense: Ziyan Zhao
  1. 10am
    1. MERC Career Fair
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 10:30am
    1. Online Tools to Foster Motivation and Participation
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Minkyung Bae
    2. Education Grad School Virtual Fair
    3. I Scream for Ice-Cream
    4. Lift Truck Evaluator Training
  1. 11:30am
    1. Avery Point Earth Day Celebration
  1. 12pm
    1. Annual Scholarship Luncheon & Ceremony
    2. Living Lab Info Session
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
    4. UTC-IASE Graduate Education Programs
  1. 12:30pm
    1. CEPA Speaker Series
    2. Earth as Art: Special Gallery Talk
    3. InCHIP Lecture Series: Claude Mellins
    4. Learn More about the Translation Industry
    5. Lizards and Spiders
    6. Lunchtime talk with author Rachel Wahl
    7. Plastic in the Environment
    8. School of Business - Undergraduate Admissions Info Session
    9. Toxic Ivory Towers
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kyle Evans
    2. Green Infrastructure Campus Tour
    3. Internet of Things Tech Demo
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Reflections on a Life of Crime
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Fridah Mokaya
    2. PhD Dissertation Defense
    3. The Problems with Light at Night
  1. 2:15pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Eleanor Beltz
  1. 3pm
    1. Coffee Hour with Director Terrence Cheng
    2. Effective Presentations for Large and Small Groups
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Eleanor Reeds
  1. 4pm
    1. Corporate Social Responsibility in Practice
    2. Draper Workshop Series
    3. EEB Seminar: Eric Palovacs (UC Santa Cruz)
    4. Federal Emergency Management Agency Job & Internship Webinar
    5. Greenhouse Studios Open House
    6. MPA, MPP and Fast-Track Programs Information Session
    7. UConn IDEA Grant Year-End Showcase
    8. Women and Wall Street
  1. 4:45pm
    1. Chemistry Colloquium:Yoan C. Simon, Univ. of Southern MS
  1. 5:30pm
    1. Behind the Breakthrough
    2. Students for Social Justice XX CT CORE
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. GSO Steering Committee Meeting
  1. 6:30pm
    1. Cultural Centers Open House
  1. 7pm
    1. Breast Cancer Support Group
    2. Panel discussion: Exploring the Waters of Long Island Sound
  1. 7:30pm
    1. As You Like It
  1. 8pm
    1. Glow up the Night 5K
    2. Wind Ensembles: Prague 68
  1. 9pm
    1. Pitch Perfect 3
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. ECOM Workshop
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 8:30am
    1. Paris, Policy & The Grid: The Future of Transnational Energy
  1. 9am
    1. Husky Safe Zone Training
    2. Master Gardener Class
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Xiaoran Li
  1. 10am
    1. 3D Printing Tech Demo
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nian Wang
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rebecca Moran
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Teresa Vergara
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Scott Galica
    2. PhD Dissertation Defense
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. Cross-Cultural and Diversity Inclusiveness Training
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Zahra Tohidinia
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:15pm
    1. Animal Recyclers & Heroes of the Forest
  1. 12:20pm
    1. MCB Graduate Seminar
    2. Professional Development Seminar: Teaching Portfolio
  1. 12:30pm
    1. Climate Justice: Conversations Across Barriers and Borders
    2. ESRG event co-hosted with Political Ecomony Workshop
    3. The Salvation Army Amsterdam Staff Band
  1. 1pm
    1. Corporate IT Security Practices
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rishi Kumar
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of William Stark
    4. Vegan Day at Spring Valley Student Farm
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. Masters Thesis Defense- Aliya Subhit, BA
  1. 2pm
    1. Letters About Literature
  1. 2:45pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kelli Rutledge
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. A Celebration of the Life of Bruce Stave, UConn Emeritus
    2. Linguistics Colloquium: Valentine Hacquard (UMD)
  1. 4:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Mohsen Erfanzadeh
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club
  1. 5:30pm
    1. Friday Night Social: Sizzling Summer Soirée
    2. SCSC Skyzone Event
  1. 6pm
    1. UNICEF Crepe Night
  1. 7pm
    1. Blue Line Brass Band - Groton
    2. Hartford County 4-H Fair Association Meeting
    3. SCSC Sky Zone Event
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Chamber Music Ensemble
    3. Pitch Perfect 2
  1. 11pm
    1. Pitch Perfect 2
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. ECOM Workshop
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. Fairfield Country Professional Educator Recruitment Fair
  1. 10am
    1. Encountering Intrafaith Dialogue
    2. Exploring Connecticut’s Towns – Norwich!
    3. UConn Dairy Show
    4. UConn Stamford Open House
  1. 12pm
    1. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. 17th Century English Settlement
    2. Fresh Check Day
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Aquaponic Growing
  1. 3pm
    1. Jazz Tentet: The Music of Rob McConnell
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Festival Chorus: Opera for the Masses
    3. Pitch Perfect 3
    4. Steel Pan Ensemble
  1. 11pm
    1. Pitch Perfect 3
Sun, Apr 22 2018Mon, Apr 23 2018Tue, Apr 24 2018Wed, Apr 25 2018Thu, Apr 26 2018Fri, Apr 27 2018Sat, Apr 28 2018
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. Aligning Aesthetics with Responsible Management of Hydrology
    2. Powwow
    3. Spring Clean Up
    4. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. Yankee Game
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Brandon Kaplan, viola
  1. 3pm
    1. Eroica Trio
    2. Uconn Choirs
  1. 5pm
    1. Time to Choose
  1. 6pm
    1. UConn Composers Song Recital: New Songs New Faces
  1. 8pm
    1. Saxophone Quartet
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. EcoQuest
  1. 11am
    1. Beach Blast
  1. 11:30am
    1. InCHIP Intervention Workshop: Lisa Butler
  1. 12pm
    1. Biomedical Engineering Faculty Candidate Seminar
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Steven Murphy
    3. Healthy Eating & Quick Cooking
    4. Keynote Screening, UConn Reads
    5. Microcontrollers Tech Demo
  1. 1pm
    1. Botanical Pencil Drawing
    2. Eddie Tunstel
    3. Landscape Architecture Senior Design Presentations
    4. Law School - ISSS Advising
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Particles, Astrophysics and Nuclear Physics Seminar
  1. 4pm
    1. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
    2. Fulbright U.S. Student Program Information Session
    3. Microbiology Seminar
    4. Trigger Warnings: History, Context, Theory with Emily Knox
  1. 4:30pm
    1. CT General Assembly Internship Information Session
  1. 5pm
    1. Free & Private Rapid HIV Test/HepC Test @ the RC
    2. UConn Senior Trivia Night
  1. 6:30pm
    1. Spring Cleaning Your Debt
  1. 7pm
    1. Hysterical Apples & Multiple Assaults
  1. 8pm
    1. Join Our Twitter Chat on Teacher Stress
  1. All Day
    1. Special Education Summit
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8:30am
    1. ACADEMIC ADVANCEMENT III: Preparing Your Promotion Package
    2. Radiation Safety for Non-Users (Initial)
    3. Radiation Safety for Users (Initial)
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
  1. 10:30am
    1. Escape the Library!
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Diversity in Health Professions Virtual Fair
    3. Good-Luck Cupcakes 2.0
  1. 11:30am
    1. Dumpling-Making Event Hosted By Hey China
  1. 12pm
    1. Mechanical Bull
    2. OBSWS end of the year meeting
  1. 12:30pm
    1. Escape the Library!
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR-Climate Change, Flooding & Mitigation in the Northeast
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
    2. JUST Community/Solidarity Time
    3. MCB Seminar: Dr. Monica Medina, Penn State University
  1. 3pm
    1. Afternoon Send Off
    2. Escape the Library!
  1. 3:30pm
    1. Finish Strong- last minute tips to prepare for final exams!
  1. 3:45pm
    1. Spring Valley Student Farm Tours
  1. 4pm
    1. Coffee & Career Insight
    2. Full-time MBA Virtual Infosession
    3. Jennifer Nagel (Toronto)
  1. 4:30pm
    1. Child Labor and Human Rights in Africa Exhibition Opening
    2. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Free the Beaches!: A Talk by Andrew Kahrl
  1. 5:30pm
    1. The Student Liberation Party XX CT CORE
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
    2. Grow Your Own Meadow, Large & Small
  1. 7:22pm
    1. Sigma Gamma Rho Spring Informational
  1. 7:30pm
    1. Punch Brothers
  1. 8pm
    1. Symphonic Band
  1. All Day
    1. CT Learns & Works Breakfast Symposiums
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesdays
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Weiji Han
    3. Master Gardener Class
  1. 10:30am
    1. Escape the Library!
  1. 11am
    1. Rheumatology Case of the Month
  1. 12pm
    1. Communication Showcase
    2. Lecture: LGBT Poverty in the U.S. and What to Do About It
    3. One-on-One Agriculture Advising Session
    4. Résumé and CV Critiques with Commuters
  1. 12:15pm
    1. Lunchtime Enrichment: Art Walk
  1. 12:30pm
    1. Escape the Library!
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - The Conflict between Nationalism
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Phanuel Mariano
  1. 2pm
    1. Astronomy Seminar Series
    2. Ying Yan
  1. 2:30pm
    1. Puerto Rico Crisis: Blanca Ortiz-Torres
  1. 3pm
    1. Escape the Library!
  1. 3:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 4pm
    1. Microbiology Distinguished Lecturer: Susan Golden
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Carlos Castaneda, Syracuse
  1. 4:40pm
    1. Thesis Workshop
  1. 5pm
    1. Anybody Home? Panel Discussion on Increasing Survey Response
    2. Cycle Share Returns Due
  1. 6pm
    1. Beyond the Field: Social Issues in Sport Series
    2. Book Club
    3. Education Abroad 101
  1. 7pm
    1. 2018 UConn Drag Show
  1. 7:30pm
    1. As You Like It
    2. Talking about Faith and Politics
  1. All Day
    1. APTA DPT Educational Virtual Fair
    2. Biomed Virtual Grad School Fair
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. ATHENA Scholarship Day
    2. Medical Grand Rounds
  1. 9am
    1. Communication Showcase
    2. Master Gardener Class
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 10:30am
    1. Slow Learning for Deep Learning – An Introduction to Contemp
  1. 11am
    1. Less Lecture, More Active Participation
    2. Workshop with Blanca Ortiz-Torres
  1. 12pm
    1. Bookstore Student Open Mic!
    2. Career Conversations
    3. Career Conversations- HPS & The Goddard School
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of M. Breann Leake
    5. Med Ed Grand Rounds: Using Genograms to Navigate Systems
    6. Revitalizing Hartford for Everyone
    7. UConn ECE Animal Science Workshop
    8. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:30pm
    1. InCHIP Lecture Series: William Fisher
    2. Romano Awards for Human Rights Investigative Journalism
  1. 1pm
    1. Respiratory Protection and Fit Testing (Medical Required)
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. CLAS Sundae Fest
  1. 1:45pm
    1. InCHIP Intervention Workshop: William Fisher
  1. 2pm
    1. Civility in the Classroom: Accentuating the Positive
  1. 2:30pm
    1. Rainbow Ctr Director Candidate Presentation: Mark Rasdorf
  1. 3:30pm
    1. Hillside Environmental Education Park Dedication Ceremony
    2. Molecular Oncology Research Meeting - Zhiyong Deng
  1. 4pm
    1. Greenhouse Studios Open House
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Terianna Wax, Zhao Group
  1. 5pm
    1. An Evening with Claudia Rankin
    2. MBA Alumni and Student Networking - Hartford
    3. Real Estate Center Annual Banquet
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. Long River Review Release Party
    3. School of Business Stamford Alumni Networking
  1. 7pm
    1. Dr. Susannah Heschel: Human Dignity in Judaism
    2. Puppets and Film: Paul Spirito's Ancestral
  1. 7:30pm
    1. As You Like It
  1. 9pm
    1. Maze Runner: The Death Cure
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 8:30am
    1. CBC Open House
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. UConn ECE French Workshop
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jarred Wiehe
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rohit Batra
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jennifer Kowitt
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Monica Medina
    2. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. Feeding UConn: From Farm to Dining Hall
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar: Stephanie Brown
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 1pm
    1. Biology Undergraduate Research Symposia
    2. Ethnobotany
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Yang Wang
  1. 2:30pm
    1. Logic Colloquium: Joe Buffington (U of Albany)
  1. 3pm
    1. LCL Undergraduate Awards Ceremony
  1. 4pm
    1. Robert Kraut
    2. SPS Colloquium
    3. Stay Whelmed: Yoga by Mirror Lake
  1. 4:30pm
    1. April Science Cafe
  1. 5pm
    1. Senior Send-Off
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club
  1. 6pm
    1. Historic House Sites as Time Capsules of History
  1. 7:30pm
    1. SUBOG Presents: Beyond the Cavas
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Collegium Musicum: The Spanish Diaspora, 1300-1700
    3. The Maze Runner
  1. 11pm
    1. The Maze Runner
  1. 9am
    1. Family Business Base Camp - Revenue Generation
    2. Language Fest
  1. 10am
    1. Day-Long Saturday Writing Retreat
    2. Teacher as Writer Workshop
  1. 12pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. Family Business Base Camp: Legal & Compliance Education
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. As You Like It
  1. 4pm
    1. UConn Music: Spectrum Concert
  1. 6pm
    1. Honors Program 50th Anniversary Celebration Dinner
  1. 7pm
    1. Pre-Finals Writing Retreat for Undergrads
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Maze Runner: The Death Cure
  1. 11pm
    1. Maze Runner: The Death Cure
Sun, Apr 29 2018Mon, Apr 30 2018Tue, May 1 2018Wed, May 2 2018Thu, May 3 2018Fri, May 4 2018Sat, May 5 2018
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 10:30am
    1. Honors Medals Ceremony
  1. 12pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:15pm
    1. MSBAPM Golf Outing & Reception
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. As You Like It
  1. 3pm
    1. Shengnan Zhu, piano
  1. 9am
    1. ANSC Master's Defense- Lindsay Bavone
    2. Commuter Coffee: Finals Week
    3. Master Gardener Class
    4. Understanding Implicit Bias and Microaggressions
  1. 10am
    1. Webinar on NIH Funding Priorities in HIV Research
  1. 1pm
    1. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Aaron Cooke
    2. Particles, Astrophysics and Nuclear Physics Seminar
    3. Senate Faculty Standards Committee
    4. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 2:45pm
    1. Senate Enrollment Committee
  1. 4pm
    1. Microbiology Seminar
    2. University Senate Meeting
  1. 8pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
  1. All Day
    1. UConn Summer Horseback Riding Registration Open
  1. 9am
    1. Commuter Coffee: Finals Week
  1. 10am
    1. Dissertation Defense. Ángela Martín Pérez
  1. 11:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Manette Sandor
  1. 12pm
    1. M&M Conference
  1. 1pm
    1. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Tick Talk
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
  1. 2:30pm
    1. Rainbow Ctr Director Candidate Presentation: Tiffany Lane
  1. 4:30pm
    1. Guest Speaker: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 6pm
    1. Finals Yoga
  1. 8pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
  1. All Day
    1. Applications/deposits due for May Boot Camp
    2. UConn Summer Horseback Riding Registration Open
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery teaching conference
  1. 8am
    1. UConn Dermatology Grand Rounds
  1. 9am
    1. Commuter Coffee: Finals Week
  1. 9:30am
    1. Lab Safety and Chemical Waste Management (Initial)
  1. 10am
    1. ANSC Master's Defense- Dominique Martin
    2. Shipping and Transportation of Biological Agents
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Mary Mahoney
  1. 12:15pm
    1. Lunchtime Enrichment: Art Walk
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michael Lorenzo
    2. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Separate and Unequal
  1. 1:30pm
    1. Senate Curricula & Courses Committee
    2. The Black Avenger: a Western Tradition of Novelty
  1. 2:30pm
    1. Rainbow Ctr Director Candidate Presentation: Kelsey O'Neil
  1. 6:30pm
    1. Growing Trends at the Garden Barn
  1. 8pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
  1. All Day
    1. UConn Summer Horseback Riding Registration Open
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Greater Hartford Nephrology Conference
  1. 9am
    1. Asbestos Awareness
    2. Commuter Coffee: Finals Week
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Stephanie Piekos
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 12pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Gregory Norris
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Hugo Panzo
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Sungoh Kwon
    3. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Martina Di Florio
  1. 3:30pm
    1. Molecular Oncology Research Meeting - David Manz
  1. 5pm
    1. FTMBA Commencement
    2. ISSS Bon Voyage Banquet
  1. 6:30pm
    1. Organic Farming is Affected by a New Law
  1. 7pm
    1. COMMotion PICTURES - Second Annual Screening
    2. Second Annual Commotion Pictures Screening
  1. 8pm
    1. Study Break at the Rainbow Center
  1. All Day
    1. UConn Summer Horseback Riding Registration Open
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 9am
    1. Commuter Coffee: Finals Week
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Lorenzo Katin-Grazzini
    3. Geoscience Day 2018 Research Symposium
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Mark Tedesco
  1. 12pm
    1. SAGE-End of the Year BBQ
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. J-1 Scholar Orientation
    2. Travel Signature Week
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 4pm
    1. ECOM Speaker Series - Josh Armstrong
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club
  1. 10pm
    1. Dissertation Defense. Ángela Martín Pérez
  1. All Day
    1. UConn Summer Horseback Riding Registration Open
  1. 8am
    1. 2018 4-H New England Canine Clinic
  1. 9am
    1. School of Nursing Undergraduate Commencement
  1. 10am
    1. Regional International Graduating Student Reception
  1. 10:30am
    1. Graduation Brunch - PMBA & HRM
  1. 12pm
    1. Children's Book Author Day
    2. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. School of Nursing Master's Candidates Ceremony
  1. 2pm
    1. Bladder Cancer Support Group
Control Panel