University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Apr 15 2018Mon, Apr 16 2018Tue, Apr 17 2018Wed, Apr 18 2018Thu, Apr 19 2018Fri, Apr 20 2018Sat, Apr 21 2018
  1. All Day
    1. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 9am
    1. Stand Up Paddle (AM)
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 12pm
    1. BRAVE Walk for Water 5K
    2. Stand Up Paddle (PM)
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 3pm
    1. 2018 Piano Project: Sour Flowers & Enchanted Gardens
  1. 6pm
    1. UConn Opera Studio Presents: Alice in Wonderland
  1. 8pm
    1. UConn Opera Studio Presents: Alice in Wonderland
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
    3. Visit from Université de Toulouse Dual Degree Delegation
  1. 8:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kamryn Warren
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of David Sidoti
  1. 10:15am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erika Mae L Del Villar
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jennie Albert
  1. 11am
    1. Sales Virtual Career Fair
  1. 12pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jin Zhu
    2. GSO Community Service with Hartford's Riverfront Recapture
    3. Microcontrollers Tech Demo
  1. 12:15pm
    1. Tracing the Geography of Southern Economic Conservatism
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erin B. Waggoner
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Erin Waggoner
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jesse Capece
  1. 1pm
    1. Botanical Pencil Drawing
    2. BUSN Career Monday - United Technologies / Pratt
    3. Jingang Yi
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michelle C Fogarty
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nhan Nguyen
    2. Queering Testimony-Artivism, Queer Space, & Identity in Peru
    3. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Harish Ravichandar
  1. 3pm
    1. ANSC Master's Defense- Mary Wynn
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Manuel Rivas
  1. 4pm
    1. Artist talk by Divya Mehra
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nima Karimianbahnemiri
    3. Microbiology Seminar
  1. 4:15pm
    1. Atomic, Molecular, and Optical Physics Seminar
  1. 4:30pm
    1. The Holocaust as History and Warning
  1. 6pm
    1. FREE CeCe! Documentary Screening and Discussion
  1. 6:30pm
    1. Creative Intersectionality: Climate Justice Panel
  1. 7:30pm
    1. Creative Intersectionality: Art Reception
    2. Cuartro Puntos Concert
    3. UConn Choirs: From the Old World to the New World
    4. UConn Choirs: From the Old World to the New World - Stamford
  1. All Day
    1. Auriemma UConn Leadership Conference
    2. Earth as Art: Observing Our World from Space
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rajan Jog
    2. Electrical Safety Training for Qualified Persons
  1. 9am
    1. Master Gardener Class
    2. One-on-One Agriculture Advising Session
    3. Teaching with Technology
  1. 9:30am
    1. MCB Master's Thesis Defense: Darien Capunitan
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Gretchen Petery
    3. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
  1. 12pm
    1. CRC Seminar Series
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Drew Clearfield
    3. MPA Fellows Program Information Session
    4. Town Hall for Faculty and Staff
  1. 12:15pm
    1. Clinical Affairs Subcommittee Monthly Credentials Meeting
    2. Collapse of the Oceans
    3. Research Excellence in Political Science (REPS)
    4. Research Excellence in Political Science poster session
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Daniel Martin
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 1:30pm
    1. Where Should I Publish? Evaluating Journal Quality
  1. 2pm
    1. Bloodborne Pathogens (Initial)
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Mengxia Dong
    3. Preparing your Grade Center for Finals
  1. 3pm
    1. Living Lab Info Sessions
  1. 3:45pm
    1. Spring Valley Student Farm Tours
  1. 4:30pm
    1. Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 5pm
    1. Class of 2018 Pinning Ceremony
    2. Fulbright U.S. Student Program Information Session
  1. 5:30pm
    1. Digital Career Forum at UConn Stamford
    2. Meeting Street Schools Teacher Virtual Career Fair
    3. Yom Hashoah/Holocaust Remembrance Day Lecture
  1. 6pm
    1. Education Abroad 101
    2. HOMIES Open Mic Night
    3. Start Smart - Salary Negotiation for Women
    4. UConn Piano Project - Hartford
    5. Understanding Gambling Across Asian Cultures
  1. 6:30pm
    1. Financial Fitness Checkup
    2. Financial Fitness Checkup
  1. 8pm
    1. Concert Band: An American Tradition
  1. All Day
    1. Auriemma UConn Leadership Conference
    2. Earth as Art: Observing Our World from Space
    3. Social Work Grad School Virtual Fair
    4. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7am
    1. Department of Surgery teaching conference
  1. 8:45am
    1. Diversity Awareness Training
  1. 9am
    1. Commuter Coffee Wednesdays
    2. Master Gardener Class
  1. 10am
    1. Biological Safety in Animal Research
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Katrina Velle
    3. Master's Thesis Defense of Seth McCullock
    4. MCB Dissertation Defense: Katrina Velle
  1. 10:30am
    1. Preparing your Grade Center for Finals
  1. 11am
    1. Arbor Day Celebration
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Travis J. Omasta
    3. Earth Day Spring Fling
    4. Strategies and Tools for Teaching Creatively
    5. Tasty Waste Lunch
  1. 12pm
    1. Career Conversations Event
    2. Career Conversations- Channel 3 Kids Camp
    3. Career Conversations- USMC & Kaman
    4. Career Conversations- Webster Bank
    5. Consequences of Road Salt Use in Connecticut
    6. DPP 2017-2018 Speaker Series - Dr. Stu Bretschneider
    7. Find Funding with Grants & Funding Databases
    8. Lecture: Jack’d: Site of Exclusion w/in a Site of Inclusion
  1. 12:15pm
    1. Fulbright U.S. Student Program Information Session
  1. 12:30pm
    1. Earth Day
  1. 1pm
    1. CFP Board Career Center
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Namita Tipnis
    3. OPT Workshop (Post-Completion)
    4. PRIDE End of the Year Educational Seminar and Social
    5. Sexual Harassment Prevention Training
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Mind Over Matter
  1. 1:30pm
    1. "The Zero-Sum Game of Corporate Personhood"
    2. Senate Curricula & Courses Committee
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jumana Alhamdi
    2. Astronomy Seminar Series
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alessandro Palmieri
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Yiteng Tian
    5. HCRAC Seminar - Lightsheet Microscope
    6. Kurdish: Alevis in Turkey: An Ignored Human Rights Crisis
    7. PhD Dissertation Defense
    8. Virtual Reality Tech Demo
  1. 2:30pm
    1. DPP Professional Development Seminar: Forecasting
    2. Introduction to Scalar: A Workshop
  1. 3pm
    1. Artist Talks: MFA Thesis Exhibition 2018
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kaikai Guo
  1. 3:30pm
    1. ASG Meeting
    2. Remembering UConn’s First Earth Day
    3. The Israeli Asylum System and Refugee Exclusion
  1. 4pm
    1. CHHD Colloquium Series-Dr. Alaina Brenick-4/18
    2. Jeffrey Ogbar Presents "The Battle for Atlanta"
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Jeff Gildersleeve, NCI-NIH
  1. 5pm
    1. Extreme Energy Extraction in Alaska: A Climate of Chaos
    2. 2018 New England Graduate Business Forum
    3. 2018 Senior Showcase
    4. Opening Reception for MFA 2018 and Polish Print Sampler
  1. 5:30pm
    1. Aces & Aros: Platonic Stargazing
    2. Waterbury Part-time MBA Infosession
  1. 6pm
    1. Book Club
    2. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. Rain Garden Design and Construction
  1. 7:30pm
    1. Jessica Lang Dance
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 9am
    1. Lift Truck Operator Safety Training
    2. Master Gardener Class
  1. 9:30am
    1. CBE Seminar - Engineering Gold Nanoparticles for Targeted Dr
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Weixing Zhang
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ziyan Zhao
    4. MCB Disseration Defense: Ziyan Zhao
  1. 10am
    1. MERC Career Fair
  1. 10:15am
    1. CLIR - Memoir Club
  1. 10:30am
    1. Online Tools to Foster Motivation and Participation
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Minkyung Bae
    2. Education Grad School Virtual Fair
    3. I Scream for Ice-Cream
    4. Lift Truck Evaluator Training
  1. 11:30am
    1. Avery Point Earth Day Celebration
  1. 12pm
    1. Annual Scholarship Luncheon & Ceremony
    2. Living Lab Info Session
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
    4. UTC-IASE Graduate Education Programs
  1. 12:30pm
    1. CEPA Speaker Series
    2. Earth as Art: Special Gallery Talk
    3. InCHIP Lecture Series: Claude Mellins
    4. Learn More about the Translation Industry
    5. Lizards and Spiders
    6. Lunchtime talk with author Rachel Wahl
    7. Plastic in the Environment
    8. School of Business - Undergraduate Admissions Info Session
    9. Toxic Ivory Towers
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kyle Evans
    2. Green Infrastructure Campus Tour
    3. Internet of Things Tech Demo
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. CLIR - Reflections on a Life of Crime
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Fridah Mokaya
    2. PhD Dissertation Defense
    3. The Problems with Light at Night
  1. 2:15pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Eleanor Beltz
  1. 3pm
    1. Coffee Hour with Director Terrence Cheng
    2. Effective Presentations for Large and Small Groups
  1. 3:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Eleanor Reeds
  1. 4pm
    1. Corporate Social Responsibility in Practice
    2. Draper Workshop Series
    3. EEB Seminar: Eric Palovacs (UC Santa Cruz)
    4. Federal Emergency Management Agency Job & Internship Webinar
    5. Greenhouse Studios Open House
    6. MPA, MPP and Fast-Track Programs Information Session
    7. UConn IDEA Grant Year-End Showcase
    8. Women and Wall Street
  1. 4:45pm
    1. Chemistry Colloquium:Yoan C. Simon, Univ. of Southern MS
  1. 5:30pm
    1. Behind the Breakthrough
    2. Students for Social Justice XX CT CORE
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. GSO Steering Committee Meeting
  1. 6:30pm
    1. Cultural Centers Open House
  1. 7pm
    1. Breast Cancer Support Group
    2. Panel discussion: Exploring the Waters of Long Island Sound
  1. 7:30pm
    1. As You Like It
  1. 8pm
    1. Glow up the Night 5K
    2. Wind Ensembles: Prague 68
  1. 9pm
    1. Pitch Perfect 3
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. ECOM Workshop
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. Division of Pulmonary, Critical Care and Sleep Medicine - In
  1. 8:30am
    1. Paris, Policy & The Grid: The Future of Transnational Energy
  1. 9am
    1. Husky Safe Zone Training
    2. Master Gardener Class
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Xiaoran Li
  1. 10am
    1. 3D Printing Tech Demo
    2. CTSBDC Day
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nian Wang
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rebecca Moran
    5. Doctoral Dissertation Oral Defense of Teresa Vergara
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Scott Galica
    2. PhD Dissertation Defense
  1. 11am
    1. Analytics Tech Demo
    2. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. Cross-Cultural and Diversity Inclusiveness Training
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Zahra Tohidinia
    3. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 12:15pm
    1. Animal Recyclers & Heroes of the Forest
  1. 12:20pm
    1. MCB Graduate Seminar
    2. Professional Development Seminar: Teaching Portfolio
  1. 12:30pm
    1. Climate Justice: Conversations Across Barriers and Borders
    2. ESRG event co-hosted with Political Ecomony Workshop
    3. The Salvation Army Amsterdam Staff Band
  1. 1pm
    1. Corporate IT Security Practices
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rishi Kumar
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of William Stark
    4. Vegan Day at Spring Valley Student Farm
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
    2. Masters Thesis Defense- Aliya Subhit, BA
  1. 2pm
    1. Letters About Literature
  1. 2:45pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kelli Rutledge
  1. 3:30pm
    1. UConn Physics Colloquium
  1. 4pm
    1. A Celebration of the Life of Bruce Stave, UConn Emeritus
    2. Linguistics Colloquium: Valentine Hacquard (UMD)
  1. 4:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Mohsen Erfanzadeh
  1. 5:10pm
    1. Tai Chi Club
  1. 5:30pm
    1. Friday Night Social: Sizzling Summer Soirée
    2. SCSC Skyzone Event
  1. 6pm
    1. UNICEF Crepe Night
  1. 7pm
    1. Blue Line Brass Band - Groton
    2. Hartford County 4-H Fair Association Meeting
    3. SCSC Sky Zone Event
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Chamber Music Ensemble
    3. Pitch Perfect 2
  1. 11pm
    1. Pitch Perfect 2
  1. All Day
    1. Earth as Art: Observing Our World from Space
    2. ECOM Workshop
    3. The Environment in Literature and Film at Homer Babbidge
  1. 8am
    1. Fairfield Country Professional Educator Recruitment Fair
  1. 9:30am
    1. Entrepreneur Innovation Awards (EIA) pitch event
  1. 10am
    1. Encountering Intrafaith Dialogue
    2. Exploring Connecticut’s Towns – Norwich!
    3. UConn Dairy Show
    4. UConn Stamford Open House
  1. 12pm
    1. UNFILTERED An Exhibition About Water
  1. 1pm
    1. 17th Century English Settlement
    2. Fresh Check Day
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Great Decisions
  1. 2pm
    1. Aquaponic Growing
  1. 3pm
    1. Jazz Tentet: The Music of Rob McConnell
  1. 8pm
    1. As You Like It
    2. Festival Chorus: Opera for the Masses
    3. Pitch Perfect 3
    4. Steel Pan Ensemble
  1. 11pm
    1. Pitch Perfect 3
Control Panel