University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Oct 15 2017Mon, Oct 16 2017Tue, Oct 17 2017Wed, Oct 18 2017Thu, Oct 19 2017Fri, Oct 20 2017Sat, Oct 21 2017
  1. All Day
    1. 4th Fall Payment Plan Due
    2. ΑΧΩ Founders Day
    3. UConn CIBER Case Challenge
  1. 8am
    1. ISSS Newport Trip
  1. 9am
    1. Mt Bike
    2. Wilderness First Aid
  1. 10am
    1. Festival Worship
  1. 11am
    1. 50th Festival
    2. Apple Picking Philanthropy
    3. Avery Point Fall Festival
    4. UConn AP 50th Festival
  1. 11:30am
    1. Rain date for Rainbow Hike
  1. 12pm
    1. Homecoming Parade
    2. UConn Women's Polo Game
    3. UConn Women's Soccer vs. Houston
    4. Women's Lacrosse Round-Robin
    5. Women's Polo vs. Skidmore
  1. 1pm
    1. Commuter Corn Hole
  1. 2pm
    1. The Importance of Being Earnest
  1. 5:30pm
    1. Men's Soccer vs. U of Hartford
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. 7:30pm
    1. Women's Ice Hockey Game vs Northeastern
  1. All Day
    1. CWP Teacher-Consultant Writing Contest Submission Deadline
  1. 8am
    1. EXHIBIT - In the Game: Sports and Disability
    2. InfoEd Electronic IRB Submission Training
  1. 8:45am
    1. Diversity Awareness Training
  1. 9am
    1. Safety & Maintenance for Small Engines & Power Tools
    2. Working More Effectively with Male Clients
  1. 10:45am
    1. Travel Study Germany Information Session
  1. 11am
    1. A Perspective on the Origin of the MARN Undergraduate Major
    2. Coffee Hour with Director Terrence Cheng
    3. Prudential Representative Visit
  1. 12pm
    1. Breath by Breath Meditation
    2. From the Spheres to the Sefirot: Kabbalistic Diagrams and th
    3. InCHIP Grant Writing Boot Camp
    4. MBB JC: Katherine DiScipio
  1. 12:20pm
    1. STEM Seminar: Matthew Eastman, PNB
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 1pm
    1. BUSN Career Monday - Unilever and Virtus Financial
    2. Look Good Feel Better, Helping Women with Cancer
    3. Sexual Harassment Prevention Training
    4. UTC-IASE Seminar Series - Kai Hoeffner
  1. 2pm
    1. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
  1. 3:30pm
    1. CANCELLED! Senate University Budget Committee
  1. 4pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. BOT Distinguished Professor Lecture: Patrick Hogan
    3. Microbiology Seminar
  1. 4:30pm
    1. Leadership & Public Service Scholarships
  1. 5pm
    1. 2100WQ Data Collection Night
    2. Advising Workshop for New Biology Majors
    3. The Rainbow Cup: Mario Kart Night
    4. Transforum discussion group
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 6pm
    1. Backpacking 101 Clinic
    2. Sun Life Financial Speaker Series
    3. Transgender Voice and Communication Group
  1. 7pm
    1. Holster Scholars First Year Project Information Session
    2. Spectra discussion group
  1. 7:30pm
    1. UConn String Orchestra
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
  1. All Day
    1. Education
    2. Science & Environmental Studies
    3. Science & Environmental Studies Graduate School Virtual Fair
  1. 8am
    1. DPP Information Session for all Programs
  1. 8:30am
    1. Crystalline Silica Awareness in Construction
    2. Electrical Safety Training for Qualified Persons
  1. 9am
    1. Classroom Response Systems: Technology Meets Pedagogy
    2. Diversity Career Connections
  1. 10am
    1. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
  1. 10:30am
    1. Developing and Building Test, Surveys, and Pools
  1. 11am
    1. Avery Point Career Expo
    2. MENG Information Session at General Dynamics Electric Boat
    3. Presentation by Sarah Horton
  1. 12pm
    1. GPSR Virtual Information Session
    2. MBB WIP: Dr. Lorry Grady
    3. STAMFORD ECON New Major Meeting/Info Session
  1. 12:15pm
    1. Clinical Affairs Subcommittee Credentials Meeting
    2. Clinical Affairs Subcommittee Monthly Credentials Meeting
  1. 12:30pm
    1. Anthropology ERC Presentation by Sarah Horton
    2. Campus Change Meeting
    3. Initial Lab Safety and Chemical Waste Management Training
    4. LingLunch by Renato Lacerda
    5. Lunchtime Seminar, Sarah Horton
  1. 1:30pm
    1. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT)
    2. Undocupeer Workshop
  1. 1:45pm
    1. Travel Study to Germany - Information Session
  1. 2pm
    1. Data Analytics Club Meeting
    2. Kaltura and Collaborate (In person and online)
  1. 3pm
    1. Finding Funding with Pivot & Foundation Directory Online
    2. OPIM Innovate - Microcontroller Tech Demo
    3. Resume Lab
    4. SCSC Meeting
  1. 3:30pm
    1. Senate Scholastic Standards Committee
  1. 4pm
    1. Graduate Study in the UK-University of Sussex
    2. MCB Seminar Series: Dr. Carbone, Oregon Health & Science
    3. Neuroscience Seminar Series - Pereda
    4. STAMFORD ECON Major Meeting/Info Session
    5. The Innovation Connection- Aerospace Supply Chain Resilience
  1. 4:30pm
    1. Event Cancelled: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
  1. 4:45pm
    1. Facilitator Information Session
  1. 5pm
    1. 2100WQ Data Collection Night
    2. Financial Management Club Meeting
    3. Graduate Programs in Communication: Info Session
    4. Neag School of Education IB/M Info Session
  1. 5:30pm
    1. Urban and Transportation Film Festival
  1. 5:45pm
    1. "Net" Profits, A Personal Journey
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Annual Career in Sport Night
    3. Big Fat Detox
    4. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. Aetna Writer-in-Residence Jeff Parker
    2. Ahimsa: Indian Nationalism and Global Fascism
    3. Data Visualization Series: Networking Event - Register Now!
  1. 7pm
    1. Homecoming Pageant
    2. Jewish Comedy: A Serious History
  1. 7:30pm
    1. Auryn Quartet
    2. Information Management Association Club Meeting
  1. 8pm
    1. DARTS discussion group
    2. Symphonic Band: Suite and Powerful
  1. 11pm
    1. Anthropology ERC Presentation by Sarah Horton
  1. All Day
    1. Diversity Virtual Career Fair
    2. Diversity Virtual Career Fair
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery Teaching Conference
  1. 9am
    1. Asbestos Coordinator/Competent Researcher Training
    2. Aurora WordPress Admin Training
    3. BIRC BOLD Brownbag Talk
    4. Commuter Coffee Wednesdays
    5. Search Committee Training
  1. 10am
    1. Senate Curricula & Courses Committee
  1. 11am
    1. Debate Club Meeting
    2. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
  1. 11:45am
    1. Travel Study to Germany - Information Session
  1. 12pm
    1. Astronomy Seminar
    2. Cell Biology/CVB/Cardiology Wednesday Research Presentation
    3. Create Your Own License Plate
    4. Indeed Lunch & Learn: Preparing for the Career Fair Workshop
    5. Lect: Subcultural Ident. Work/Soc Stigma in Bear Subculture
    6. Lunch and Learn
    7. Marine Sciences Brown Bag: Hans Dam
    8. Neuroscience Journal Club - Krista McMurray
    9. UConn Law School Fair
    10. University Deans’ Roundtable Discussion about Latino Issues
    11. World Club Weekly Meeting
  1. 12:15pm
    1. How the Internet Helps Women Gain Authority in Islam
    2. Islamic Authority in the Internet Age
    3. Philosophy Brown Bag Series: Conklin
  1. 12:30pm
    1. Human Resource & Management Club Meeting
  1. 1pm
    1. Exploring Engineering as a Major (Part 1)
  1. 1:15pm
    1. Faculty Meeting
  1. 1:30pm
    1. Expanding Your Communication Channels: Multimodal Feedback O
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Taofeek Orekan
    2. Improvisational Acting!
    3. ISSS Coffee Hour
    4. Senate Student Welfare Committee
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
    2. Finding Funding with Pivot & Foundation Directory Online
    3. Funding Databases Workshop
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
    2. October Faculty Meeting
    3. Psychological Sciences Colloquium: Stan Floresco
    4. Strategic Planning meeting
  1. 4pm
    1. Human Rights Film Series
    2. Lecture: Nicolas Simon (Sociology, Eastern Connecticut State U)
    3. PNB Seminar Series : Dr. Hubert Amrein
    4. Poverty Inc. Documentary Screening & Dinner Discussion
    5. UCHI Fellows Talk: Sarah Berry
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Prashant Kamat, Notre Dame
  1. 5pm
    1. 2100WQ Data Collection Night
    2. Advising Workshop for New Biology Majors
    3. Sport Management Major Info Session
  1. 5:30pm
    1. Intern Homecoming: a COMM Networking Event
    2. NACP Book Club
    3. Part-time MBA Waterbury Infosession
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. Education Abroad 101
    3. Lincoln Speaker Series
    4. Water Systems of Rome Study Abroad Info Session
  1. 6:30pm
    1. Race, Sport, and Activism Panel
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
    3. Legacy of Justice Brandeis and Why He Matters Today
  1. 7:30pm
    1. CANCELED : Water for Life: Characuterie & Movie Night
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
  1. All Day
    1. CyberSEED Cybersecurity Conference
    2. Engineering Grad School Virtual Fair
    3. Veteran's Virtual Career Fair
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Native Plants & Pollinators Conference
    2. UConn Native Plants and Pollinators Conference
  1. 9am
    1. "Scene BY Two" Closing Day
    2. CT Trails Symposium
    3. Donuts with the Dean
    4. Lift Truck Operator Safety Training
  1. 9:30am
    1. CIRCA Sea Level Rise Projections for State of Connecticut
    2. Is this open access journal any good?
  1. 10am
    1. OPT Workshop (Post-Completion)
  1. 11am
    1. Alumni Panel - Psychology, HDFS, Human Services, Education
    2. LGBT Center Awareness Day Observance Table
    3. Lift Truck Evaluator Training
    4. Living with Heart Disease
    5. MENG Information Session at General Dynamics Electric Boat
    6. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
    7. SEWing Circle - Hanna Gunn
  1. 11:30am
    1. Employer on Campus: Pieology
  1. 12pm
    1. MBB Seminar: Dr. Colin A. Smith
  1. 12:30pm
    1. Cell Biology Journal Club
    2. Resume Writing
  1. 1pm
    1. RefWorks Workshop
    2. USBC Club Meeting
  1. 1:15pm
    1. CLIR - They Called Her Reckless
  1. 1:30pm
    1. OBSWS Meet and Greet!!
    2. Turning Teaching Struggles into Success
    3. USASA Meeting
    4. USASA Meetings
  1. 2pm
    1. GO:MCB Python Tutorial: Beginner
    2. Hazard Communication: Right to Understand
    3. Pre-Completion Practical Training (CPT+Pre-OPT)
  1. 2:30pm
    1. MPA & MPP Advising Session for Students Not Graduating 5/18
  1. 3pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
    2. Pumpkin Painting Party - Hunting Lodge Apartments
  1. 4pm
    1. "Cyber Breach: When the Worst Happens" Panel
    2. CCAM Seminar Series - Trakhtenberg
    3. Emily Bernhardt ()
    4. Environmental Legacies of Coal Mining
    5. Marketing Club Meeting
    6. Teale Lecture Series
    7. Teale Lecture Series
  1. 4:30pm
    1. Faculty Spotlight: Martha Cutter and Shawn Salvant
    2. Opening Reception for "Living in Frames" exhibition
  1. 5pm
    1. 2100WQ Data Collection Night
    2. Happy Hour Book Signing with Chip McCabe
  1. 5:15pm
    1. HArCo Topic: Creative Entepreneurship
  1. 5:30pm
    1. Opening of Mascots! Exhibit
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. Big Read Keynote Speaker Dr. Gregory Pierrot
    3. Master Composter Course
    4. Stamford Alumni Networking
    5. Wonders of the Microbial World
  1. 6:30pm
    1. Become a Teacher in 1 Year!
    2. Become a Teacher in 1 Year!
    3. Green Forum Lecture Series
  1. 7pm
    1. Breast Cancer Support Group
  1. 7:30pm
    1. Fast-Track Advising Session
  1. 8pm
    1. UConn Orchestra: The Sublime Mozart
  1. 9pm
    1. Spider-Man: Homecoming
  1. All Day
    1. CyberSEED Cybersecurity Conference
    2. Nomination Deadline: 2018 Neag School Alumni Awards
  1. 8:30am
    1. Voya Financial Colloquium
  1. 9am
    1. Exploring Engineering Workshop
    2. Reinvigorating Cities Symposium
    3. Reinvigorating Cities, Redeveloping Parking Craters
    4. Understanding Domestic Minor Sex Trafficking in Connecticut
  1. 9:30am
    1. OPT Workshop (Post-Completion)
  1. 11am
    1. ECOM Reading Group
    2. Marine Sciences Seminar: Cristina Schultz
    3. Polymer Program Seminars
    4. Psychiatry Grand Rounds
  1. 12pm
    1. CAM Research in Progress - Mayer
    2. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    3. Psychology Association Meeting
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. MCB Graduate Seminar
  1. 12:30pm
    1. Piotr Anderszewski Piano Master Class
  1. 1pm
    1. SAS Data Analytics Workshop
  1. 2pm
    1. Meaning Group: Groenendijk & Stokhof (1984)
  1. 3pm
    1. AsACC Staff Meeting
    2. BCLC Target Case Competition
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense - Deb Roy
    4. Doctoral Dissertation Oral Defense of Abhijit Deb Roy
  1. 3:30pm
    1. Edward Pollack Distinguished Lecture
  1. 4pm
    1. Parcells Lecture: Owen Flanagan (Duke)
    2. Special Psychology Departmental Colloquium
  1. 5pm
    1. Comedy by K-VON
    2. Dues Confirmation Deadline
    3. Emergency Action Plan Due
    4. Foster Family Farm Trip
  1. 6pm
    1. Rainbow Shabbat
    2. The Memories Between, Women of Nobility by Afarin Rahmanifar
    3. UConn Women's Ice Hockey vs. BC
  1. 7pm
    1. Hartford County 4-H Awards Night and Annual Meeting
    2. UConn Women's Vollyeball vs. SMU
  1. 7:30pm
    1. Heilig Memorial Concert: Piotr Anderszewski, piano
  1. 8pm
    1. Captain America: Civil War
  1. 11pm
    1. Captain America: Civil War
  1. 8:30am
    1. Little "I" Livestock Show
  1. 9am
    1. Rock Climb (am)
  1. 10am
    1. Worm Day
  1. 12pm
    1. Erin Nettleton, trumpet
    2. Rock Climb (pm)
    3. UConn Football vs. Tulsa
    4. UConn Women's Field Hockey vs. Georgetown
  1. 3pm
    1. Grace Carver, mezzo-soprano
  1. 5pm
    1. Scotty Duval, tenor
  1. 7pm
    1. UConn Men's Soccer vs. UCF
  1. 8pm
    1. Michael Feinstein
    2. Spider-Man: Homecoming
  1. 11pm
    1. Spider-Man: Homecoming
Control Panel